Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministryně k zákonu o sociálním bydlení: I chudé rodiny mají mít trvalé zázemí

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v úterý jednalo s kolegiem ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o zákonu o sociálním bydlení. Opětovně byly ze strany MMR vzneseny připomínky společně s návrhy řešení, na které byly dlouhodobě požadovány odpovědi.

27.7.2016
SDÍLEJ:

Karla ŠlechtováFoto: PR/Ministerstvo pro místní rozvoj

Dle návrhu MMR bylo dohodnuto, že zákon se vládě předloží společně s vydefinovanými stěžejními prováděcími předpisy a metodikami, tak aby bylo možné zákon posoudit jako celek. Dále bylo řešeno, že sociální byt je z pohledu stavebně technického jeden, ale bude se lišit dle typu uživatele v závislosti na poskytování či neposkytování sociální péče.

„Trvám na tom, že MPSV poněkud podcenilo přípravnou fázi zákona. Sociální bydlení nejsou jen sociální dávky. Jde o jeden z nástrojů bytové politiky, za kterou jako celek odpovídá Ministerstvo pro místní rozvoj. Je velká škoda, že MPSV zpracovalo vše k sociálnímu bydlení silou a ne dohodami a nálezy řešení, se kterými přišlo MMR," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

„Zákon o sociálním bydlení by měl pomoci řešit bytovou situaci sociálně slabších lidí a zejména rodin, protože množství chudých rodin s dětmi vzrůstá. Má umožnit, aby i děti z těchto rodin mohly vyrůstat a žít trvale ve slušných podmínkách," dodala ministryně Šlechtová.

Může vzniknout kvalitní zákon

Cílem MMR však je, aby zákon o sociálním bydlení byl funkční, finančně dlouhodobě udržitelný a motivační pro ty, kterým má sloužit. V tom existoval doposud určitý nesoulad s MPSV. V pojetí MPSV byla koncepce sociálního bydlení redukována na přídělový systém sociálních bytů s nízkým nájemným.

„Především chci říci, že MMR stále prosazuje pojetí sociálního bydlení jako systému nástrojů sociální a bytové politiky, který pomáhá lidem v bytové nouzi. Chceme, aby zákon nejen stanovil základní parametry sociálního bytu, ale i hlavní standardy takzvané sociální práce, navazující na prevenci ztráty bydlení a jeho udržení. Teprve v případě, že poskytnutí sociálních dávek a sociální práce nebudou stačit k vyřešení bytové nouze člověka, měl by mu být poskytnut sociální byt," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Jedná se o důležitou normu, která by neměla být zpracována pouze na ministerstvech, na kancelářských stolech, ale zejména ve spolupráci s těmi, kterých se dotýká nejvíce - v tomto případě například se Svazem měst a obcí. Toto kritérium MMR zastává dlouhodobě a na jeho plnění trvá.

Pokud budou dodržovány patřičné formy jednání, do kterých se zapojí co nejvíce dotčených stran, může vzniknout kvalitní zákon, přijatelný pro všechny strany, kterých se týká.

Dohoda o respektování kompetencí

Návrh zákona o sociálním bydlení by mohl být předložen vládě na podzim letošního roku. Jeho tvorbu doposud částečně zdržovaly i kompetenční spory.

V polovině letošního června došlo mezi zúčastněnými ministerstvy k dohodě o respektování kompetencí a potřebnosti spolupráce s dalšími resorty, především s ministerstvem financí a ministerstvem vnitra, a také se zástupci samospráv.

MMR, jakožto gestor bytové politiky v České republice, bude odpovídat za investice a za správu a údržbu bytového fondu, MPSV se bude věnovat svým povinnostem v oblasti sociální práce a dávek.

Čtěte také: Česko za loňský rok z fondů EU nedočerpalo 6,8 miliardy korun

Autor: Redakce

27.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kladno porazilo Frýdek 4:1, v modrém obránce Martin Kehar

Hokejové pohoda Kladna, nebýt hloupých faulů

Exkurze nejmenších v Kladenském deníku.
11

OBRAZEM: Exkurze budoucích čtenářů v Kladenském deníku

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 na Kladensku

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Dálnici D6 na Kladensku u Pavlova na pomezí dvou okresů ochromily nehody desítek aut. Od středečního rána se zde stala řada nehod.

On line: ptejte se Romana Šroby

Kladno - Středečním hostem sportovního on line rozhovoru bude předseda sportovní komise města Kladna Roman Šroba. Zajímá vás například s jak velkým rozpočtem pracují a kam prostředky určené sportovním klubům putují? 

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení