Za pořadatele doplnil Pavel Franče: „Koná se v okolí Roztok. Závody spolupořádá Místní organizace Českého rybářského svazu Křivoklát a Středočeský územní svaz Českého rybářského svazu za pomoci sponzorů. Závodů se zúčastní celkem 38 závodníků z Čech a Slovenska, kteří závodí ve dvou kategoriích – do 15 a do 18 let."

Po pátečním slavnostním zahájení v Hotelu Roztoky rozhodili malí rybáři, ti nejlepší ze všech krajů republiky, své udice postupně ve Višňové, v Křivoklátě v Děčích a v Roztokách nad jezem. Ve Višňové mi řekl jeden z rozhodčích Milan Šulc: „Chytají zatím drobnější ryby, ale chytají hodně, takže se určitě nenudí. Jsme rádi, že jsme je vytáhli od počítačů k vodě."

Na břehu řeky byla vidět i děvčata. Třináctiletá Daniela Nová z Tábora mi prozradila, že prozatím byl jejím největším životním úlovkem candát, který měřil 62 centimetrů. „Chytila jsem ho na rybníku Valchář."

Počasí závodníkům u Berounky docela přálo. „Potřebovali bychom trochu sluníčko, ale i tak je to dobré, že neprší a je bezvětří, jsme spokojeni. Všichni mají stejnou šanci," přitakal v sobotu ráno Milan Šulc.

Opodál stojí další rozhodčí Václav Prošek, který mi vysvětluje systém bodování: „Je po milimetrech. Dravé ryby jako okoun a štika se bodují od nuly. Tloušť a kaprovité ryby se bodují od deseti centimetrů nahoru. K deseti centimetrům je za jeden bod. Neboduje se ouklej."

Na úseku, který dozoruje, má rybáře z Tábora a Vlašimi. „Ta dívčina z Tábora už má asi šest ryb okolo deseti centimetrů," upozornil ještě Václav Prošek.

Zastavuji se u třináctiletého Jana Hybše z Prahy. „Já chytám ryby už osm let. Asi mě k tomu přivedli děda, který byl rybářem celý život, a táta, který také chvilku rybařil. V létě jsem chytil 12,5 kilogramového kapra na Orlíku a štiku, která měřila 67 centimetrů, na soutoku Rokytky s Vltavou."

Vedle Honzy chytá Majk Macků z Hodonína. Je trochu handicapován, neboť má jednu ruku v sádře. Na chuti závodit mu to ale neubírá. To potvrzuje Josef Foltýn, který na Berounku přijel s Majkem, aby mu v případě nutnosti pomohl: „Trochu to problém je, ale jsem tu já a pomohu. Já osobně už tu také závodil při mistrovství republiky dospělých, voda je tu pěkná, akorát dnes neberou, ale okouna už jsme chytili, tak snad bude lépe."

Dvanáctiletý Lukáš Havlíček přijel na Křivoklátsko s tátou z Vejprt. Svoji první rybu prý chytil už ve dvou letech. „Pomáhal mi táta. Bylo to v Karlových Varech na soutoku Rolavy a Ohře. Taťka nahodil a já s ním pak tahal. Také mám radost z ryby, která se jmenuje jelec jesen, je to taková kaprovitá ryba, kterou jsem chytil letos na táboře v Hněvkovicích. Měl čtyřicet centimetrů. Pak jsme ho pustil zpět do vody."
Rozhodčí Milan Šulc ještě vysvětluje, proč právě řeka Berounka: „Letos vyšlo pořádání mistrovství republiky na Středočeský kraj. Máme v podstatě dvě vody rozsahem, kam děti dát. A letos padla zákonitě volba na Berounku, protože minule se chytalo na Jizeře."

Devítiletou Danielu Truhlářovou z Vlašimi rybaření baví, jen když ryby takzvaně „berou". „Chytám asi od šesti let. Mým zatím největším úlovkem byl kapr, který měřil čtyřicet pět centimetrů. Ten se mi zasekl na háček na Slapech."

Za místní rybáře ještě dodal hospodář a rozhodčí Jiří Anderle: „Před lety jsme tu pořádali už mezinárodní mistrovství republiky dospělých, a je jen dobře, že dnes tu máme možnost pořádat závody i pro děti. Dosadili jsme sem okouny a pstruhy. Zatím u mě v úseku ryby jsou. Děti mají štěstí a chytají. Jde jim to dobře."