Pneuservisy na Kladensku tak mají v posledních dnech žně, což potvrdil například i Zdeněk Kocourek, vedoucí Pneuservisu Chára v ulici Ke Stadionu v Kladně. „V těchto dnech přezouváme i padesát aut denně, přičemž klienti musí počítat s objednací lhůtou až deset dní. Cena za přezutí se odvíjí tipu disků. Základní cena se však pohybuje okolo 750 korun," sdělil Kocourek.

Zápřah mají také v pneuservisu a autoservisu v Unhošti. „Na týden dopředu máme objednané přezouvání. Denně přezujeme tak pět až šest aut," řekl jeho vedoucí Petr Müller. 

Stále se však najdou tací, kteří jezdí na letních gumách a riskují tak nejen zdraví své a ostatních, ale i pokutu. Podle zákona o silničním provozu by na autě měly být zimní pneumatiky až do 31. března, a to v případech, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. Pokud je však na silnici umístěna značka Zimní výbava, platí tato povinnost vždy, bez ohledu na stav povrchu vozovky.

„Na našich silnicích je na podzim a v zimě vysoký počet dopravních nehod a jejich nejčastější příčinou je právě jízda na letních pneumatikách," řekla kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

„Důvodem výměny pneumatik je tak především bezpečí. Vozidlo vybavené zimními pneumatikami má vyšší přilnavost na sněhu, ledu i na suchých studených vozovkách, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami a podstatně kratší brzdnou dráhu," konstatoval Petr Müller. „Při padesátikilometrové rychlosti v hodině může být brzdná dráha vozidla s letními gumami až o tři metry delší než se zimními," uvedl Zdeněk Kocourek.

Řidiči by měli mít na paměti, že osobní vozidlo musí mít zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech a minimální hloubka dezénu neboli vzorku musí být čtyři milimetry. Pokud klesne hloubka dezénu pod doporučené minimum, pravděpodobně se šoféři setkají s problémy nejen při jízdě, ale už při samotném rozjezdu, kdy pneumatiky začnou prokluzovat.

„Zimní pneumatiky navíc stárnou podstatně rychleji než ty letní. Její životnost rapidně klesá tehdy, když na nich řidiči jezdí i na jaře a v létě. Gumy tím pádem ztvrdnou a následně nefungují tak, jak by měly," vysvětlil Petr Müller.

A co šoférům, kteří svá vozidla nepřezují, hrozí? „Pokud při silniční kontrole policisté zjistí, že řidič nemá předepsané zimní pneumatiky, hrozí mu udělení blokové pokuty ve výši až dva tisíce korun. Pokud případ bude projednáván ve správním řízení, může být pokuta až dva a půl tisíce korun. Je také dobré seznámit se s podmínkami, za kterých je sjednáno tak zvané havarijní pojištění. Jestliže bude prokázáno, že škodní událost nastala v přímé souvislosti s použitím nevhodných pneumatik, může dojít ke krácení pojistného plnění," dodala policejní mluvčí.