ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Po krásném a mimořádně teplém pátku se za deštivé soboty s ochlazením, kdy v některých oblastech Příbramska a Benešovska dokonce navzdory kalendářnímu jaru nasněžilo, se sice nepotvrdila očekávání, že na víkend se obyvatelé měst masově přesunou na venkov, nicméně i tak je příjezd lufťáků horkým bramborem. Třeba na Sedlčansku dokonce rekreační zóny, byť skoro prázdné, v sobotu monitorovali strážníci.

Místní se bojí koronaviru i nedostatku pitné vody

V některých oblastech se místní bojí, že lidé, kteří běžně přijíždějí jako rekreanti, se nyní stanou zátěží. Či dokonce nebezpečnými vetřelci. Že mohou přivézt nákazu koronavirem. A také že s jejich pobytem bude spojena zvýšená spotřeba pitné vody, jíž se v některých oblastech citelně nedostává – a v případě nepříznivého vývoje situace by eventuálně mohly nastat i problémy se zásobováním potravinami.

Hejtmanka se tudíž obrací na majitele rekreačních nemovitostí. Vyzývá je, aby nepřijížděli jen na dva dny a pak frr zpátky do města – a pokud už dorazí na delší dobu, aby nevycházeli mezi místní. „Naši obyvatelé chápou, že svoji karanténu chcete trávit v chatových oblastech, ale velmi vás prosím, abyste pravidla karantény dodržovali stejně, jako byste je dodržovali ve svých bydlištích,“ zdůraznila hejtmanka.

Dočasné návštěvníky vyzvala i k omezení používání pitné vody – kraj totiž nedostatkem vody trpí dlouhodobě. Současně vybízí k ohleduplnosti – což také znamená nevystavovat místní obyvatele dalšímu stresu. „Ani pro ně to není jednoduché,“ poznamenala Jermanová k současné situaci.

Na chatu aspoň na dva týdny nebo vůbec

I když věří, že to nebude nutné, starostům radí, aby se v případech, že nebudou dodržována pravidla karantény, obrátili na policii, která je připravena pomoci. Očekává však, že si všichni uvědomí, jak ohleduplně se je třeba chovat – a že pravidla karantény musí dodržovat všichni. Vyzývá, aby obyvatelé měst nejezdili na své rekreační objekty na dva tři dny a pak se vraceli zpět, což je porušením pravidel karantény, ale chovali se odpovědně.

„Pokud se rozhodnete, že 14 dnů karantény chcete prožít ve svých nemovitostech na našem území, dodržujte stejná pravidla, jaká byste dodržovali u sebe doma, kde jste trvale hlášeni – a kde byste správně tu karanténu trávit měli,“ obrací se hejtmanka k „příležitostným Středočechům“.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in