Dušičkové pečení je pohodové odpoledne původně určené spíše pro maminky s dětmi a babičky, ale už podruhé zvítězil v soutěži o nejlepší moučník chlap, což leccos napoví…," usmívá se jedna z organizátorek Markéta Holečková.


Kdo chce soutěžit, přinese celý plech buchty s receptem. Moučník je označen číslem, nakrájen, vystaven, ochutnán, sněden, případně oceněn. Letošním tématem byl med, vloni jablko a na příští rok jsou připraveny dvě disciplíny – volná a slané pečení.

„V loňském roce bylo 32 excelentních moučníků, letos 24. Z donesených receptů pak připraví žáci páté třídy v počítačovém kroužku kuchařku, která je k mání o měsíc později na školních vánočních trzích. Letos proběhl již čtvrtý ročník Pečení a na účast si rozhodně nestěžujeme," poznamenává organizátorka.

Odpoledne navíc zpříjemňují prodejní stánky po obvodu celého kulturního domu, sortiment vinotéky, včelař, šikovné děti, tvořící šperky z korálků, fima a keramiky, výtvarná dílna či loutkové divadlo, letos v podání Kateřiny Molčíkové z divadla Žebřík.

Sousedský charakter má i Pochyňavské svícení, kterého se letos zúčastnilo více než 350 obyvatel.

Ti se sešli před hasičskou zbrojnicí, poklábosili a v doprovodu hasičů prošli obcí, aby se zase sešli před zbrojnicí.

„Terezka Přibylová, která je herečkou chyňavského ,,ochotnického'' Divocha, dětem pověděla, jak to bylo s tím sv. Martinem, a když jsme ho nakonec zavolali, trvalo jen několik prchavých okamžiků než svíčkami ozářenou cestou zmizel. Zbyly po něm jen sladké rohlíky, o které se děti mezi sebou podělily," přibližuje atmosféru Markéta Holečková.

Na prosinec chystají v Chyňavě Čertovské rejdění, Školní vánoční trh, Slavnostní vánoční koncert skupiny Panteři a každoroční živý betlém a koncert Zdického sboru v kostele.

autor: KAREL SOUČEK