V rámci udělování Odpadových oskarů za nejnižší produkci směsných komunálních odpadů obec v celorepublikovém srovnání získala třetí příčku mezi sídly do tisíce obyvatel, když průměrná roční produkce směsných odpadů občana dosahovala 41,9 kilogramu. Ve středních Čechách je takové číslo bezkonkurenční, připomněl za Arniku Jiří Kaňa. Ještě méně smetí vyhazují obyvatelé obce Lány na Vysočině – v průměru na každého z 52 obyvatel připadá rovných 26 kilogramů. Vyplývá to z dostupných údajů vykázaných obcemi za předloňský rok.

„Vynikající výsledky jsou důkazem efektivního nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění včetně bioodpadu a motivace obyvatel,“ připomněl Kaňa. S tím, že soutěž ukazuje, lak lze produkci odpadů snižovat. Právě to ekologové vidí jako cestu, jak se vyhnout budování většího počtu spaloven, z nichž některé označují za zbytečné.

Malé vesnice nelze srovnávat s většími sídly – vždyť například mezi městy nad 5000 obyvatel už i republikový vítěz, Kdyně v Plzeňském kraji, dosahuje roční produkce přes 90 kg na osobu. I to je ale velmi dobrý výsledek v porovnání se stavem známým odjinud. „Budeme mít hodně práce s naplňováním cílů oběhového hospodářství, které v květnu schválil Evropský parlament,“ připomněl odborník Arniky na odpadové hospodářství Milan Havel. „Abychom v roce 2025 dosáhli úrovně recyklace 55 procent, bude nutné oproti současnosti vytřídit navíc jeden milion tun komunálních odpadů. Oceněné obce už této úrovně často dosahují,“ připomněl. Zatím naše země pokulhává za sousedy v Německu či Rakousku, kde na jednoho občana připadá ročně kolem 150 kg odpadu. U nás je to v průměru o třetinu víc.

Za příklady hodné následování ekologové ve středních Čechách označují hned několik lokalit. Patří k nim třeba Mníšek pod Brdy na Praze-západ, kde od jednotných plateb za občana a za chatu přešli k poplatkům stanoveným podle velikosti popelnice, četnosti vývozu i toho, zda je uživatel popelnice ve městě hlášen k trvalému pobytu. Také obec Chýně rovněž na Praze-západ se může stát inspirací zkušenostmi se způsobem placení (známkovým systémem a sledováním plateb domácností na účtech pro každou nádobu) i propracovaným systémem třídění. Na Praze-východ se pak lze poučit v Úvalech, kde prý – navzdory platbám „na hlavu“ – zaúčinkovala frekvence svozu; samozřejmě v kombinaci s možnostmi odevzdávat tříděný odpad.

Nejlepší středočeské výsledky v soutěži o Odpadového oskara
* Obce do 1000 obyvatel
- Líský (87 obyvatel) 41,9 kg směsného odpadu na osobu
- Krakovec (80 obyvatel) 47,2 kg směsného odpadu na osobu
- Pšovlky (312 obyvatel) 53,3 kg směsného odpadu na osobu
- Kozojedy (94 obyvatel) 56,0 kg směsného odpadu na osobu
- Kamenný Most (433 obyvatel) 59,1 kg směsného odpadu na osobu
- Drahenice (166 obyvatel) 59,1 kg směsného odpadu na osobu
- Žilina (796 obyvatel) 60,8 kg směsného odpadu na osobu

* Lokality od 1001 do 5000 obyvatel
- Družec (1047 obyvatel) 73,5 kg směsného odpadu na osobu
- Klobuky (1063 obyvatel) 75,2 kg směsného odpadu na osobu
- Kamenné Žehrovice (1732 obyvatel) 78,0 kg směsného odpadu na osobu
- Hýskov (1755 obyvatel) 84,3 kg směsného odpadu na osobu
- Nižbor (2017 obyvatel) 95,4 kg směsného odpadu na osobu

* Města nad 5001 obyvatel
- Úvaly (6502 obyvatel) 136,9 kg směsného odpadu na osobu

Zdroj: Arnika