V pátek jste předala případ Davida Ratha středočeským státním zástupcům. Co se tím změnilo?
Vůbec nic se nemění, důkazy, procesní úkony, vazební stíhání, pozice obviněných, nic. Vše pokračuje dál. Je to jen tak, jako by se vyměnil strojvedoucí, vlak ale jede po své trase dál.

Dozorovým zástupcem už je tedy někdo jiný?
Ano, kolega ze středních Čech (Podle serveru Týden.cz. převzal kauzu dlouholetý expert na hospodářskou kriminalitu Petr Jirát - pozn. red.)

Co říkáte námitce obhájců obviněného exhejtmana Adama Černého a Romana Jelínka na místní nepříslušnost?
To ať si namítají, je to jejich práce.

Podle nich to ale může znamenat, že všechny dosavadní úkony policistů a státních zástupců jsou neplatné. Neukázalo se dnes, že mají pravdu?
Právě proto, aby vše bylo zcela správné a platné, jsme ten krok učinili.

Týká se předaná část případu jen převzetí peněz v Rudné?
Týká se to všeho, nadále vedeme společné řízení.

Chcete říct, že na věci nyní pracuje víc státních zastupitelství?
Ano. Řízení nyní mají na starosti státní zastupitelství Středočeského, Ústeckého kraje a Prahy.

O tom, že kauzu Davida Ratha jste ze začátku dostala vy v Ústí nad Labem, rozhodl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman?
Ne. My jsme v té chvíli byli místně příslušní.

Takže všechno bylo v pořádku?
Bylo a je. Obhajoba má své argumenty, uvidí se u soudu.

Uvedla jste, že musíte vyhodnotit všechny důkazy a zanalyzovat podklady, pak se rozhodnete o tom, jak naložíte se spisem. Tuhle práci už tedy máte za sebou?
Ano, my jsme si vyhodnotili, že skutek je správně kvalifikován, že je důvodný a jsou na něj důkazy. Pak jsme se museli podívat, kde se stal nejpřísněji trestný čin. Když probíhá řízení o více osobách a trestných činech, tak ho dozoruje ten, na jehož území se stal právě takový skutek. A k němu došlo onoho pondělního večera v Rudné ve středních Čechách.

V úterý David Rath promluví ve sněmovně. Pokud během svého projevu bude ovlivňovat svědky, může to mít vliv na délku jeho vazby?
Nevím, co udělá státní zástupce ve středních Čechách, ale předpokládám, že totéž, co by udělal každý. Tedy podal by soudu návrh na prodloužení koluzní vazby, která je zatím tříměsíční. Obviněný by totiž porušil povinnost, že nesmí ovlivňovat svědky.

Vy byste byla pro, aby Rathovo vystoupení přenášela televize?
Nemůžu zákonodárné moci říkat, jak se má rozhodnout, to je jen na její úvaze. Osobně si myslím, že pro snížení rizika koluzní vazby by bylo lepší uzavřené jednání.