Dům Davida Ratha se nachází v jedné z tichých ulic nedaleko centra. Na první pohled nevypadá nijak okázale. Naopak. Navazuje na ostatní řadové domy a kromě malé prosklené věžičky se ničím od ostatních neliší. Nevybraná schránka na noviny naznačuje, že doma pravděpodobně nikdo není.

Jaroslava Mrnková, jež bydlí v sousední ulici, věří, že celá aféra je na krajského hejtmana navlečená. „Já nevím, jak to mohlo být, ale nevěřím tomu, že je vinný," dodává. S ostatními lidmi, které v Hostivicích Deník oslovil, se shoduje v jednom: Rath tu pro místní udělal mnoho dobrého.

Místní obyvatel Josef Holeček doufá, že Ratha nezavřou. Atmosféru v Hostivicích popisuje takto: „Včera jsme o tom mluvili s kamarády, je to škoda. Byl slušný, já ho párkrát tady potkal a pozdravil. Zašel třeba i mezi lidi, všichni ho tu mají rádi."

Další lidé jsou zklamaní, ale i překvapení. „Postavil dům manželce, milence, rodičům, je pravda, že to už musí být milionů. Jenže tohle jsme tady nečekali," vypráví jedna z místních žen. Ale dojem na ni nikdy špatný nedělal. Jen v televizi se ji zdál občas drzý, v Hostivicích však nikdy. „Tady se tak nechoval, nebyl arogantní," vysvětlila své zkušenosti ze setkání při místních akcích.

Dobré pověsti se těší ve městě nejen Rath, ale i jeho manželka, které je také lékařka. „I ji tu všichni měli rádi a chodili k ní," říká žena procházející náměstím a s pohledem na fontánu doplňuje: „Třeba tohle je sice pěkné, ale taky to stálo dost peněz. Je pravda, že jinde peníze nemají, zato tady se našly vždycky."

Na každodenním životě se v Hostivicích zatím nic nemění. To, co tu Rath nechal vybudovat, už místním těžko někdo vezme. A ať už bude odsouzen nebo ne, vzpomínat na něj Hostivičtí budou většinou v dobrém.