Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci doufají v ukončení projektu bioelektrárny nedaleko Vlašimi

Vlašim - Záměr postavit biostanici u Pavlovic nedaleko Vlašimi na Benešovsku už několik let opakovaně děsí řadu lidí, jichž by se mohla dotknout především nárůstem dopravy. Veřejnost se bude moci nechat slyšet a uplatnit případné návrhy či připomínky v kině na Komenského náměstí ve středu 27. července v 16.30 hodin.

19.7.2016
SDÍLEJ:

Posudek na dokumentaci hodnocení záměru na životní prostředí lze získat na emailové adrese: redakce.benesovsky@denik.czFoto: Deník/ Ladislav Jerie

„Má obava je v tom, aby si investor nepozval experta, který tam připomínky rozcupuje a krajský úředník bude muset napsat, že připomínky byly neadekvátní a tudíž neplatí," naznačil starosta Pavlovic Jan Dufala.

Proto je naprosto důležité, aby vlastníci pozemků, ale i my všichni ostatní jsme přišli na veřejné projednávání, a vyjádřili svůj názor, že tady bioplynku nechceme. Krajským úředníkům tak ukážeme, že jediná cesta je vydat zamítavé stanovisko, jak navrhuje posudek," upozornil.

Druhá petice

Nezávislý posudek navrhuje Krajském úřadu Středočeského kraje, aby vydal nesouhlasné stanovisko ke stavbě bioelektrárny. Odpůrci stavby se však po letitých zkušenostech, kdy se záměr soukromého investora postavit u Pavlovic vrací jako pověstný bumerang, obávají, že jejich hlas nebude vyslyšený.

Letos v únoru osobně předali krajskému hejtmanovi Miloši Peterovi v pořadí už druhou petici, kterou podepsalo přes pět tisíc odpůrců stavby. Přesto je záležitost kolem stavby stále otevřená.

„Jsme v cílové rovince a byla by škoda naší věc nedotáhnout do konce," vyzval k účasti a možnosti projevit argumentovaný nesouhlas zástupce odpůrců výstavby bioelektrárny starosta Pavlovic Jan Dufala.

Limitní hodnoty

Z technických výpočtů a dalších odborných posouzení v dokumentaci vyplývá, že při realizaci navrhovaných opatření je možné záměr realizovat, neboť budou splněné všechny limitní hodnoty a nepředpokládá se nepřípustné narušení životního prostředí či obtěžování obyvatelstva.

S těmito závěry se zpracovatel posudku neztotožnil. Výstavba bioelektrárny je v regionu občany dlouhodobě odmítaná. Obavy se týkají především dopravních problémů, které by mohl provoz způsobit.

Za problematickou lze považovat i dopravu digestátu s použitím cisteren tažených traktory, tedy soupravami, které budou mít omezenou rychlost a manévrovatelnost, což může v některých částech trasy způsobovat problémy.

„Z předchozího procesu a účasti veřejnosti formou připomínek a petice vyplývá, že obyvatelé u tohoto záměru odmítají strpět i drobné snížení kvality životního prostředí, které by u jiných záměrů bez problémů akceptovali," konstatoval zpracovatel posudku.

Pachová zátěž

Pochybnosti odpůrců panují také u kvality digestátu aplikovaného na zemědělskou půdu, respektive možného obsahu škodlivin v digestátu a z možné pachové zátěže.

„Je pravděpodobné, že odpor obyvatel a tedy i majitelů či správců pozemků znemožní využití digestátu jako hnojiva v dostupném okolí záměru," upřesnil zpracovatel posudku vlivu stavby.

Vytýkaná je také nadbytečnost zařízení s ohledem na existenci jiných bioplynových stanic v okolí.

Čtěte také: Stavbu bioplynové stanice u Pavlovic odmítl i hejtman Petera

Karel Chlumec

Autor: Redakce

19.7.2016
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
26

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 na Kladensku

Roman Šroba (vlevo) na žákovském turnaji SK Kladno.

On line: ptejte se Romana Šroby

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení