Posléze vyšlo najevo, že anonymní leták proti Rakušanovi objednal a nechal roznést právě Herman – tehdejší Rakušanův protikandidát v boji o post starosty Kolína. „Vydával se za cizí osobu,“ kritizuje Michalik, když na jednání zastupitelů připomněl známá fakta: Herman (byť s vlastním občanským průkazem) založil bankovní účet znějící na cizí jméno, a to výhradně k financování anonymní kampaně. „To je neslučitelné s tím, jak by měl jednat člověk, který kraj reprezentuje navenek,“ zdůraznil Michalik. Hovoří v té souvislosti o nečestném jednání, které není možno akceptovat. Naznačil navíc, že s tímto případem by mohlo souviset i ukončení spolupráce kolínské nemocnice – akciové společnosti vlastněné krajem – s právníkem, jenž jí dlouhodobě poskytoval služby: skončil poté, co během pátrání po původci letáku angažoval při hledání „neznámého pachatele“.

Při hlasování o tom, zda se zastupitelé návrhem na odvolání radního Hermana vůbec budou zabývat, opozice neuspěla. „Pro“ se zvedlo pouze 24 rukou; 21 zastupitelů bylo proti – a dalších 12 se hlasování zdrželo.

Herman (jenž byl v souvislosti s touto kauzou v Kolíně odvolán z postu předsedy kontrolního výboru tamějšího zastupitelstva) se již dříve hájil, že jen chtěl před volbami „pustit dál“ údaje a argumenty týkající se hospodaření města pod Rakušanovým vedením, jež slyšel od jiných lidí (kteří však sami na vydání letáku neměli prostředky), protože mu připadaly důležité – a nenašel jinou cestu, jak postupovat, jestliže leták nechtěl spojovat se svým jménem ani s kolínskou organizací ANO. Vadí mu také, že se pořád řeší, za jakých okolností se leták zrodil – a stranou pozornosti zůstává, co v něm bylo napsáno.

Krajský úřad Středočeského kraje. Ilustrační foto.
Zastupitelé mají jednat o penězích. Od drobných po značné sumy
Výprava Středočeského kraje na Olympiádě dětí a mládeže 2019 v Liberci.
Mladí Středočeši chtějí těžit cenné kovy. Na dětské olympiádě