A že skutečně případů bylo hodně. „Po letošních mnohdy až frenetických oslavách museli záchranáři ve Středočeském kraji ošetřit 14 osob s poraněním a popálením od pyrotechniky, 21 pacientů bylo poraněno při napadení a v 15 případech byla primárním důvodem k výjezdu posádek silná intoxikace alkoholem,“ uvedla Petra Effenbergerová.

Právě opilost pacientů a jejich okolí byla důvodem, proč byly zásahy tak komplikované – ať už kvůli neschopnosti věcné komunikace, případně agresivitou lidí, kterou posilňoval právě alkohol.

Hodně zranění souvisí s odpalováním pyrotechniky. „Před 19. hodinou vyjela neratovická posádka rychlé lékařské pomoci k muži, kterému vybuchla petarda v ruce a amputovala palec, ukazovák a částečně prostředníček. Po nezbytném ošetření byl přepraven na oddělení plastické chirurgie vinohradské nemocnice,“ uvedla Petra Effenbergerová.

Na Praze-východ kostelecká posádka rychlé zdravotnická pomoci ošetřovala ve 23 hodin chlapce, kterému podle mluvčí záchranářů petarda způsobila řezné rány a popálení na prstech a dlani jedné ruky a zároveň drobné oděrky v obličeji. „Po poskytnutí přednemocniční péče byl sanitou přepraven do Thomayerovy nemocnice,“ řekla mluvčí.

Čtyři minuty po půlnoci zasahovali nymburští záchranáři u nezletilého chlapce. „Tomu výbuch římské svíce způsobil rozsáhlá devastující poranění ruky a prstů. Pacientovi byl zajištěn žilní vstup a byly mu podány nezbytné léky,“ řekla Petra Effenbergerová k případu. Poté, co ho záchranáři ošetřili, ho sanitka převezla do vinohradské nemocnice.

Po půlnoci řešili záchranáři poranění petardou i na Kolínsku – tentokrát si žena poranila oko, do kterého ji zasáhla pyrotechnika. „Záchranářům si stěžovala, že na postižené oko nevidí. Po poskytnutí prvotního ošetření byla transportována do kolínské nemocnice na oční oddělení,“ uvedla mluvčí záchranářů.

Silvestrovské oslavy znamenaly vedle poranění pyrotechnikou také potíže s alkoholem. Záchranáři z Kladna se tak už v devět hodin vydávali za nezletilým mužem, který podle záchranky ve společnosti kamarádů i přes svůj nízký věk údajně vypil lahev fernetu nebo vodky – zde se výpovědi svědků rozcházejí. „S nezletilcem byla skoro nemožná komunikace a byl ve stavu, kdy zareagoval jen na bolestivý podnět. Operační středisko informovalo o stavu syna matku, která okamžitě zamířila do kladenské nemocnice, kam byl pacient transportován,“ popsala situaci Petra Effenbergerová.

V podobném stavu nalezli kolemjdoucí na Praze-západ po 21. hodině nezletilou slečnu. „Ležela na lavičce, zvracela, ale byla schopna komunikace, takže po posouzení situace byla předána do péče rodině,“ řekla mluvčí záchranářů.

Záchranáři pomáhali také lidem, kteří utrpěli zranění poté, co byli napadeni. Ve 22:09 se tak věnovali napadené ženě na Berounsku, která po útoku zůstala v bezvědomí. „Záchranáři ženě poskytli nezbytnou péči a pacientku, která nabyla vědomí, transportovali s otřesem mozku a bolestí břicha do hořovické nemocnice,“ popsala Petra Effenbergerová.

Do hořovické nemocnice putoval také další napadený muž z Berounska. K tomu vyrazili záchranáři v 22:18. Po ráně do obličeje a následném pádu se nacházel v bezvědomí.

Před 23. hodinou na Mělnicku nalezli muže, kterého někdo napadl. Po údajném útoku na hlavu ležel na zemi. „Komunikace byla opět komplikována tím, že muž jevil známky požití alkoholu. Po ošetření tržné rány ve vlasové části pacienta byl předán k další péči kolegům z mělnické nemocnice,“ řekla Petra Effenbergerová.

Následky poměrně rozsáhlé rvačky řešili záchranáři na Praze-západ. Tam se zábava skutečně zvrtla, protože následovala bitka asi deseti lidí. Jak uvedla mluvčí záchranářů, v záznamech operačního střediska byla poznámka „pere se celá rodina včetně sousedů“. „Po příjezdu posádky rychlé zdravotnické pomoci a lékaře ve vozidle systému rendez-vous byla situace už klidnější, a tak měli záchranáři možnost vyšetřit ženu, která si po kopnutí stěžovala na bolest v oblasti žeber. Po prvotním vyšetření ale žena odmítla transport a podepsala negativní reverz,“ řekla k výjezdu mluvčí záchranářů.