Na start se zapsalo 283 řidičů a zhruba tisícovka návštěvníků zaplnila obec. Jak potvrzuje hlavní organizátor setkání, Jindřich Kabourek, lidé jsou natěšení, že se konečně něco děje.

„Většina motoristických veteránských akcí byla kvůli covidu-19 letos zrušena a my jsme jedni z mála, kteří se rozhodli sraz uspořádat. Účast je letos nebývalá. Každý už byl nadržený, lidi se chtěli konečně svézt. Jsou tu účastníci z Prostějova, Jablonce nad Nisou, Mariánských Lázní, Chodové Plané, zkrátka odevšad. Vloni jsme napočítali 198 účastníků a dnes jich přijelo téměř o stovku více. Vesnice je plná. Máme z toho velkou radost,“ říká organizátor. Jeho pravou rukou jsou při akci dcera Gabriela, syn Dušan a kolem dvaceti kamarádů.

Po přehlídce aut a motocyklů na návsi odstartovala v pravé poledne spanilá jízda v délce čtyřiceti kilometrů. „Já vyjíždím jako první Tatrou 613 a celou kolonu vedu. Letos jsme vynechali průjezd Panenským Týncem, kde budují silnici a zamířili jsme na Bedřichovice, Sulec, Toužetín, Donín, Vrbno nad Lesy, Hřivčice, Peruc, Slavětín, Veltěže, Černčice, Blšany u Loun, Cítoliby, Brloh, Smolnici, Novou Ves a vrátili se k nám,“ popsal Jindřich Kabourek.

Na srazu v Hříškově se nejede na čas, ani se na trase neplní vědomostní či dovednostní úkoly, jako je tomu na podobných typech akcí. Registrovaní účastníci sami rozhodují o tom, kdo bude šampionem. „Každý může odevzdat hlasovací lístek. Ten rozhodne o vítězích. Kategorie jsou čtyři. Nejhezčí traktor, motocykl, osobní a terénní vozidlo. Následuje cena pořadatele a letos poprvé cena starostky obce, Jany Kalašové,“ dodal pořadatel.

Odpoledne patřilo vyhlášení vítězů, pohárů a diplomů. Pořadatelé zvou mezi sebe každoročně významnou osobnost, která se stane tváří daného ročníku. Letos padl los na Míru Kalinu, který překonal boj se zákeřnou chorobou. Díky tomu vznikla charitativní akce Běh o život. Letos se konal její 10. ročník z Ostravy do Loun, který sám Míra běžel.

Míra předal všem šampionům srazu ocenění a sám od pořadatele obdržel pohár s titulem Nejlepší běžec o život. Mírovi přidali Hříškovští k poháru knihu o obci s osobním věnováním. "Míro, jsi v našich očích i srdcích neskutečný hrdina. Tobě i celé Tvé rodině patří obrovský respekt," napsala do knihy za pořadatele a starostku obce Gabriela Kabourková.

Na předchozích ročnících předával ceny například milovník zvířat Zdeněk Srstka a cestu do Hříškova si v minulosti našel i zpěvák Jakub Smolík, který se projel na Jindřichově policejní motorce. "Motorky jsou Jakubovým splněným snem a vzhledem k tomu, že je to skvělý člověk, kterého si moc vážíme, věříme, že k nám na akci zase někdy zavítá," dodala Kabourková.

O odpolední zábavu pod širým nebem se v sobotu v Hříškově postaral Jaromír Hora ze Slaného.

Kdo je Jindřich Kabourek?

Co se týká osobnosti pořadatele a zakladatele hříškovského srazu, Jindřicha Kabourka, velkým fandou motorismu je od vojny, kde míval na starosti patnáct motorek. V současnosti vlastní devatenáct aut a čtyřiadvacet motocyklů. Jeho sbírky proto velmi často využívají filmaři. Naposledy zapůjčil svoji Volhu 21 do nového filmu Havel, v němž hlavní roli prezidenta Václava Havla ztvárnil herec Viktor Dvořák. I ve třiasedmdesáti letech jezdí Jindřich denně na motorce a účastní se pravidelně s vrstevníky motosrazů. S rozšiřováním motoristické sbírky zatím nehodlá přestat a nejraději by vybudoval pro veterány muzeum.
„Koupil jsem sice nějaký objekt, ale nevím, jestli to v těch letech ještě stihnu,“ směje se energický senior. „Manželku to nebere, ta se věnuje vnoučatům, ale věřím že to po mně převezme syn a dcera, která je po mně. Ta umí jezdit se vším, i když bych přijel s tankem,“ dodává se smíchem." 

Výsledková listina

Následovalo předání 3 pohárů nesoucí název Cena pořadatele a v letošním ročníku svým favoritům 3 poháry předala taktéž starostka obce Hříškov. Výherci v jednotlivých kategoriích se v letošním roce stali:

V kategorii osobní automobil se na 1. místě umístil majitel automobilu  AERO 500, r.v. 1931, Václav Říha, na 2. místě majitel automobilu Tatra 603/1, r.v. 1959, Jiří Eisner a na 3. místě majitel automobilu Mercedes Benz, r.v. 1971, Martin Paus.

V kategorii terénní vozidlo se umístili účastníci v následujícím pořadí: 1. místo obsadil se Škodou 1101P, r.v. 1949, stejně jako v loňském roce, Jaroslav Štika, 2. místo získal s vozem značky KDF 166, r.v. 1943, Vratislav Smetana a 3. místo obsadil s terénním vozem Ford GPW, r.v. 1942, Martin Štika.

Ze všech zaregistrovaných 66 motocyklů si 1. místo vybojoval majitel motocyklu Jawa 500 OHC + side, r.v. 1958, Josef Valta, 2. místo obsadil s motocyklem Jawa 350 pérák, r.v. 1953, Vlastimil Kraitl a na 3. místě se umístil pan Josef Helus s motocyklem ČZ skútr, r.v. 1962.

Majitelé traktorů obsadili první tři místa následovně: 1. místo získal traktor Škoda, r.v. 1947, majitele Stanislava Čecha, 2. místo Zetor 15, r.v. 1949, jehož majitelem je Vojtěch Petržílek a na 3. místě se umístil, stejně jako v loňském roce, pan Vladimír Kočí s traktorem Zetor 25A, r.v. 1950. 

„Cenu pořadatele“ získali v letošním roce majitelé krásných vozidel v následujícím složení: 1. místo obsadil Jiří Provazník se svým krásným vozem značky Ford V8, r.v. 1939. Dokonalost tohoto vozu byla podtržena nádherným stylovým oblečením majitelů, kteří si při přebírání ceny získali velký potlesk a obdiv všech. Druhé místo v kategorii cena pořadatele získal Pavel Veselovský se svým hasičským vozem Mercedes Benz, r.v. 1979 a na 3. místě se umístil se svým motocyklem značky Dněpr MT 9, r.v. 1974, Karel Mareš. 

Starostka Obce Hříškov, Jana Kalašová, předala pohár za první místo s dojemným proslovem hlavnímu pořadateli srazu, Jindřichu Kabourkovi, neboť on je vlastníkem vozu značky Mercedes 200D, r.v. 1975, který mu byl před několika lety v původním stavu věnován rodinou Jany jako památka na svého velkého kamaráda, člena její rodiny.

Pohár za druhé místo obdržel Richard Janča s vozem Chrysler Four Touring, r.v. 1925 a neskutečnou radost z ocenění 3. místa neskrýval při přebírání poháru mladý sympatický nadšenec, pan Jiří Soukup se svým dokonale zrenovovaným strojem značky Motorobot.