Vzduch měl teplotu 7,5 stupně Celsia, voda čtyři. Plavci si počasí pochvalovali. Horší už to bylo s mimořádně silným proudem vody valícím se Vltavou. Způsobila ho obleva a tání sněhu v minulých dnech. „Museli jsme trať schovat za Slovanský ostrov," řekl Prokop, který je rovněž předsedou pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha.
Nejdelší trať se plave na počest prvního českého pokořitele kanálu La Manche Františka Venclovského. Plavalo se také na 100 a 300 metrů dlouhých tratích. Hlavním rozhodčím byl druhý a nejstarší žijící několikanásobný pokořitel La Manche Jan Novák, který letos oslavil sedmdesátku. Plavci mu při zahájení k jubileu blahopřáli.
Vltavu okusili sportovci, pěvci či cestovatelé
Letos nejstarším účastníkem memoriálu byla dvaaosmdesátiletá Božena Černá z pořádajícího pražského klubu otužilců, nejmladším jedenáctiletý Vojislav Štěrba z Pardubic. Plaval s kamerou připevněnou na čele, aby měl na plavecký svátek památku.
Chladné vody Vltavy si dnes vyzkoušeli přemožitelé kanálu La Manche Petr Mihola, sólista Státní opery Praha Richard Haan či cestovatel Pavel Blažek, který letos přešel přes zamrzlé jezero Bajkal. Memoriálu přihlížely z mostu Legií a Masarykova nábřeží od Národního divadla tisíce lidí.
Memoriál Alfreda Nikodéma je nejstarší a nejznámější otužileckou soutěží v Česku. Jmenuje se po pražském zlatníkovi a průkopníkovi otužileckého plavání. Vánoční vystoupení otužilců se konalo poprvé v roce 1923. Největší zimu plavci zažili v roce 1946, kdy byl pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, kterými prosekávali led. Voda prý okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.