VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Participativní rozpočtování: Převažují plusy nebo mínusy?

Kladensko – Participativní rozpočtování je procesem, při kterém mohou obyvatelé diskutovat a rozhodovat o využití části rozpočtu obce. Vznik této myšlenky se datuje do roku 1989, kdy byl tento způsob rozpočtování použit v brazilském městě Porto Alegre. Za tu dobu se participativní rozpočtování rozšířilo do různých koutů světa. Velmi hojně je používáno například v latinskoamerických zemích, z evropských zemí pak zejména v Polsku. Zkušenosti s ním mají také na Slovensku, přesto se v České republice nejedná o příliš rozšířenou metodu, a tak je tomu i na Kladensku.

14.7.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Například největší středočeské město Kladno se dle vyjádření radnice participativnímu rozpočtování nebrání, přesto v něm nevidí ovšem žádné zásadní výhody. „Občané se zapojují do rozhodování svou vlastní aktivitou či prostřednictvím spolků již nyní. Jejich požadavky a přání jsou součástí investičních akcí města Kladna a není k tomu třeba tento zdlouhavý nástroj. Právě časovou náročnost vidím jako zásadní nedostatek participativního rozpočtu. Než lidé podají své návrhy, než budou mít dostatek času pro hlasování a než proběhne vyhodnocení a po něm teprve zákonná soutěž na zhotovitele, uběhne mnoho času,“ uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno), podle kterého jde na požadavky lidí reagovat mnohem rychleji. „Další problém vidím v omezených finančních zdrojích, které jsou pro participativní rozpočet vyčleněny. Lidé pak často navrhují nerealistické a nerealizovatelné požadavky, navíc jejich zájem je většinou získat zvýhodnění pro své nejbližší okolí, což může oslabovat celoměstskou solidaritu, může to vést ke vzniku konfliktů a nevraživosti mezi lidmi. Dnes se lidé nemohou shodnout ani na dětských hřištích, na lavičkách u vchodů. Skutečně nemáme zájem vytvářet další důvody ke svárům," řekl Milan Volf.

O prosazení participativního rozpočtu v Kladně se snaží již několik let například opoziční zastupitel a bývalý primátor Dan Jiránek (ODS). „O prosazení participativního rozpočtu se snažíme každoročně. S něčím podobným jsme dokonce začínali už v době, kdy jsem dělal primátora. Od roku 2015 každoročně prosazujeme participativní rozpočet při schvalování městského rozpočtu, zatím se nám to ovšem bohužel nepovedlo,“ řekl Kladenskému deníku Dan Jiránek, který si myslí, že participativní rozpočet by mohl lidi dotlačit k tomu, aby se zajímali o to, co město s jejich daněmi dělá. „Participativní rozpočet umožňuje, aby lidé, kteří žijí nebo pracují či tráví volný čas v konkrétní lokalitě, měli přímý vliv na to, co se v jejich okolí děje. Jsme přesvědčeni, že by takový postup přispěl ke vzniku pozitivních vazeb mezi městem a jeho občany i mezi lidmi v dané lokalitě navzájem,“ nesouhlasí se slovy primátora o vzniku možných konfliktů Dan Jiránek.

Podle smečenské starostky Pavly Štrobachová sice zní pěkně, když se řekne, že občané budou sestavovat rozpočet. Na straně druhé je to podle ní ovšem poněkud populistické gesto. „Sestavování rozpočtu je odborná záležitost, ovlivňuje ho spousta okolností a zákonných norem. A to člověk, který se tím nezabývá, nemůže znát.Při sestavování rozpočtu samozřejmě zohledňujeme přání a požadavky občanů, spolků, škol, ale musíme respektovat krátkodobé i dlouhodobé plány a záležitosti. Nutno konstatovat, že sestavování rozpočtu je přímo závislé na stavu státní pokladny, schváleném státním rozpočtu a zejména rozpočtovém určení daní. Je toho zkrátka mnoho, co ovlivňuje financování obcí,“ vysvětluje Štrobacchová, podle jejíž slov se občané Smečna už na sestavování rozpočtu podílí. „Vyjadřují svoje přání a potřeby a my na ně hledáme peníze. Příkladem je přístavba školy, chodníky či ČOV,“ dodala starostka.

O participativní rozpočet se zajímá také starostka Unhoště Iveta Koulová. „Zúčastnila jsem se i semináře na toto téma, kde jsem měla možnost zjistit zkušenosti těch, kteří si již tuto možnost vyzkoušeli na vlastní kůži. Myslím, že je to výborná zkušenost pro občany, kteří zjistí, jaké to je zpracovat a prosazovat vlastní projekt. Na druhou stranu rozhodování o poměrně malé části rozpočtu vyžaduje značné množství koordinační práce, tam je na zváženou, zda je vynaložená energie pro organizaci adekvátní výsledku. Jako vše je třeba pečlivě zvážit všechna pro a proti,“ myslí si Koulová.

Několik let funguje participativní rozpočet ve druhém největším městě Kladenska – ve Slaném. Jeho občané měli letos možnost do konce června hlasovat v rámci projektu Milión pro občany. Aktivní jednotlivci i celé skupiny předložili celkem šest nápadů a zlepšováků pro lepší život ve městě. Radnice už vítěze soutěže zná, stejně jako projekt, kterému veřejnost poslala nejvíce hlasů. O tom, zda dá město návrhu zelenou a bude realizován, se dovědí autoři projektu i Slaňáci po jednání rady města, která zasedne 18. července.

Vítězem může být jen jeden, ale jak stojí v pravidlech soutěže, dostane se i na další do vyčerpání alokované částky, jíž je v tomto případě avizovaný milión korun. Mezi návrhy byl vznik dětského hřiště s herními prvky a vhodnou plochou v lokalitě Háje, třetí a čtvrtá etapa rozšíření Hradu Kocour, modernizace rozběžiště na atletickém stadionu, Rozšíření cyklohřiště Háje a úpravy křižovatek a vznik přechodů s bezbariérovými nájezdy v ulicích Třebízského a Stehlíkově.

V loňském ročníku v devítce projektů nejvíce zabodoval návrh Sylvie Webingerové, Nevyloučená Pražská. Mládež se tak například dočkala ohraničeného prostoru pro míčové hry mezi paneláky v Pražské ulici za bezmála půl milionu korun.

Autor: Kateřina Nič Husárová, Jan Brabec

14.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Operátoři velínů montážních linek Montážní dělník / dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: VHODNÉ PRO MAMINKY PO MD - MOŽNOST STÁLÉ RANNÍ SMĚNY (od 6:00 nebo od 7:30 hod), Požadujeme:, manuální zručnost, spolehlivost, pravidelnou docházku do zaměstnání., Dále zodpovědnost při plnění úkolů a ochotu učit se novým věcem., Nabízíme:, možnost stálé ranní směny, stravenky, svozové autobusy, pololetní bonusy, 23 dní dovolené., , Nabízíme:, práci ve stabilní společnosti na hlavní pracovní poměr, Jedná se o jednosměnný, popř. dvousměnný provoz !!! (ranní a odpolední), odpovídající platové ohodnocení (nástup 13.000 Kč měsíčně pro ranní, 15.000 Kč pro dvousměnný provoz), , Zaměstnanecké výhody:, stravenky, dovolená navíc, pravidelné navyšování platu, pololetní prémie, , Dopravu firemním autobusem pro směnu od 6 hod z vybraných lokalit - Kladno, Stochov, Řevničov a okolí, zvažujeme možnost i pro směnu od 7:30 - dle počtu zájemců., , Osobní setkání možné PO - PÁ po 11. hodině, nejlépe si předem telefonicky domluvit přesný čas.. Pracoviště: Bontaz centre cz, s.r.o., Lesní, č.p. 401, 273 61 Velká Dobrá. Informace: Dana Mikešová, +420 725 394 829.

Obchod - Obchod Nákupčí 24 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje, nákupu, marketingu a styku s veřejností Pracovník/pracovnice do oddělení podpory exportu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme česká společnost dodávající širokou škálu produktů a služeb v oblasti laboratorních zařízení a diagnostik od renomovaných firem v oboru. Od roku 2004 jsme se zaměřili také na vývoj vlastních diagnostických přístrojů a reagencií a nyní je dodáváme již do více jak 50 zemí světa. , , Požadujeme:, " SŠ / VOŠ (ideálně Obchod nebo Marketing), " Samostatnost a aktivní přístup (chceme energického člověka) , " Pečlivost, spolehlivost, " Umění stanovit si priority, " AJ na komunikativní úrovni slovem i písmem a NJ výhodou, ale ne podmínkou, " Zkušenosti z obdobné pozice výhodou., , Náplň práce:, " Emailová a občas i telefonická komunikace se zákazníky po celém světě (v AJ) , " Získávat a propojovat informace v rámci společnosti a to převážně mezi Výrobním, Vývojovým, Logistickým, Ekonomickým a Marketingovým oddělením , " Zajišťování a hlídání plnění uzavřených smluv a forecastů, " Vedení CRM databáze , " Organizace a případná účast na mezinárodních výstavách, " Spoluúčast na tvorbě marketingových aktivit., , Nabízíme:, " Různorodou a zajímavou práci, " Flexibilní přístup k práci a organizaci času , " Odborné zaškolení a vzdělávání, " Odpovídající mzdové podmínky (orientačně 24-30 tis.) , " mnoho benefitů (od 13. platu, notebooku, přes kvartální odměny a 5 týdnů dovolené, kurzy angličtiny, firemní fitness a další)., " Možnost účastnit se na rozvoji jedné divize - vidět za sebou dobře odvedenou práci, " V případě cestování je to vždy do zajímavých destinací (1-2x do roka), " Práci v příjemném a reprezentativním prostředí, " Zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí., , , kontakt:, Své životopisy, prosím, zasílejte na níže uvedený kontakt:, Tomáš Hanzlík, thanzlik@dynex.cz, tel.: 220 303 633. Pracoviště: Dynex technologies, spol.s r.o., provozovna buštěhrad, Lidická, č.p. 977, 273 43 Buštěhrad. Informace: Tomáš Hanzlík, +420 220 303 633.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ku vietnamské kuchyně - výroba sushi. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Přijmeme kuchaře / kuchařku na HPP., Požadujeme:, znalost přípravy vietnamských jídel a sushi., , Znalost vietnamského jazyka vítána.. Pracoviště: Trong vinh le, pracoviště, Vašatova, č.p. 1459, 272 01 Kladno 1. Informace: Veronika Le, +420 739 477 681.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 24 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři Řidič sk. B + E /C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, řidičský průkaz sk. B + E, VZV výhodou., Oprávnění na sk. C vítáno., Pracovní náplň:, svoz vyřazeného elektrozařízení, Nabízíme:, stravenky, Pracovní doba: Po - Pá 7.00 - 15.30 hod., , Telefonický kontakt:, Po - Pá: 7:00 - 16:30 hod.. Pracoviště: Oeez s.r.o. provozovna kladno, Peklov, č.p. 474, 273 45 Hřebeč. Informace: Michal Toman, +420 604 577 775.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si odnesl nářadí za sto tisíc korun

Dalibor Janda

Dozvuky koncertu z března slyší politici ještě dnes

Středočeský běžecký vichr rozfoukal Tampere

Střední Čechy – Senzační úspěch vybojovali atleti z Kladna a Kolína na mistrovství světa juniorů do 19 let ve finském Tampere. Kladeňák Matěj Krsek sahal na čtvrtce po finále a ve štafetě na 4x400 m spolu s kolínskými kamarády Stanislavem Jírou, Štěpánem Hamplem a také Danielem Vejražkou obsadili pátou příčku!

V centru Prahy se zřítil strop a zranil dělníky. V sutinách by mohli být další

V Mikulandské ulici v Praze 1 se v úterý dopoledne zřítila klenba v opravované budově. Jednalo se o pád patra o rozměrech asi 5x10 metrů. Na místo vyrazily jednotky Integrovaného záchranného systému. Hasiči původně uvedli, že při neštěstí došlo k zavalení čtyř osob. Tři během krátké doby vyprostili a předali do péče záchranářů, kteří je po ošetření převezli do nemocnice. V sutinách by mohli být další dělníci.

FOTO: Láhve s minerálkou se kutálely noční ulicí

Slaný - Kuriózní událost se stala v pondělí krátce před půlnocí na křižovatce v Lázeňské ulici ve Slaném. Auto s nákladem minerálek, směřující po silnici I/16, ztratilo cestou část nákladu, který se rozsypal na vozovku.

Stamiliony na nové kotle jsou na cestě k lidem

Střední Čechy – Tisíce Středočechů čekají na své desetitisíce. Někteří se nedočkají – a teprve další vývoj ukáže, kteří z nich to budou. Taková je aktuální situace při rozdělování podpory v rámci druhé vlny kotlíkových dotací.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT