Prázdninový režim bude platit stále, přiblížila čtvrteční rozhodnutí Krizového štábu Středočeského kraje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Náš kraj je na rozdíl od Prahy svým charakterem venkovský region s více než tisícovkou obcí, z nichž je většina malých,“ vysvětlila, v čem spočívá rozdílný úhel pohledu. „Každé další omezení by znamenalo, že se lidé nedostanou do práce, k lékaři, do lékáren anebo na nákup. Proto další omezení dopravy nyní nebudeme dělat,“ konstatovala hejtmanka. Trvá na tom, že prostě není možné obyvatele malých obcí, kteří nemají k dispozici vlastní auto, „odříznout od světa“.

Byť pražský radní Adam Scheinherr (Praha sobě) po středečním jednání krizového štábu hlavního města zdůraznil, že současný stav podle něj nedává smysl, jestliže úbytek cestujících představuje až 90 procent.

Ilustrační foto.
Odjezdy na víkend se policie kontrolovat nechystá

ON-LINE najdete ZDE

Odpověď na požadavek Prahy, aby Středočeši kývli na výrazné osekání veřejné dopravy, je tedy zamítavá. I tak se nicméně na pomezí Prahy a středních Čech jistá redukce chystá. Hovoří o ní alespoň informace o omezeních v hlavním městě, které ve středu Praha zveřejnila na svých webových stránkách. Vedle dalších změn zmiňuje i to, že od pondělka dojde v pracovních dnech k prodloužení intervalu mezi spoji v pracovních dnech dopoledne a vpodvečer, a to v důsledku zrušení takzvaných vložených spojů mezi pražským hlavním nádražím a Říčany.

Podle hejtmančiných slov je v nynější době spíše než to, že v autobusech i vlacích jezdí málo lidí, třeba řešit pravý opak: dbát na to, aby spoje nebyly přeplněné a cestující mohli zachovávat doporučený odstup. A krizový štáb kraje klade důraz i na to, aby se lidé dostali tam, kam potřebují.

Řeší se však i finanční souvislosti. Jermanová ve čtvrtek podotkla, že prázdninový režim v dopravě vlastně znamená plánovaný pokles objemu služeb. „Nebude tak mít negativní dopad do krajského rozpočtu,“ uvedl krajský úřad v tiskové zprávě. Před deseti dny nicméně zmínila, že se zavedením prázdninového režimu a opatření v autobusech, kdy bylo rozhodnuto, že si pasažéři kvůli omezení kontaktů s řidičem nebudou kupovat jízdenku (a ani nastupovat předními dveřmi), souvisí pro krajský rozpočet ztráty v objemu desítek milionů korun.

Ilustrační foto.
Kyberkriminality přibývá. Nepřidejte se, radí policie

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník