České dráhy ve spojení se Středočeským krajem a Prahou od září loňského roku zvyšují, zejména v ranních a večerních hodinách, bezpečnostní opatření ve vlacích. Více než třicet hlídek ve vlacích na hlavních tratích asistují vlakovému personálu při řešení situací s problematickými cestujícími nebo dohlíží nad vlaky v obratových stanicích.

„V září jsme měli k dispozici šest hlídek, které dohlížely na bezpečnost v našich vlacích, nyní už je takových hlídek více než třicet a pokrývají všechny hlavní tratě, kde příměstské vlaky jezdí. Tyto hlídky například pomáhají vlakovému personálu s problémovými cestujícími. Naším společným cílem je, aby se cestující cítili bezpečně ve vlacích v jakoukoliv hodinu,“ popisuje člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Kampaň v rámci nové taktiky v boji proti sprejerům čmárajících po vlacích: pohanět výsledek jejich úsilí – a snažit se je tak odradit.
Nová taktika v boji proti sprejerům. České dráhy se jejich "dílu" vysmívají

Za více než čtyři měsíce své přítomnosti ve vlacích mají hlídky za sebou například několik asistencí při vylučováních osob z přepravy v případě porušení přepravních podmínek. Jejich působení zároveň pomáhá ke snižování incidentů spojených s poškozováním a ničením vlaků.

Opatření jsou součástí kampaně Společně za čisté vlaky. Kromě poškozování a znečišťování vozů se zaměřuje i na komfortnější a celkově bezpečnější cestování. Součástí kampaně jsou například i bezpečnostní hlídky na odstavných nádražích a v depech. I tyto hlídky slaví úspěch, když se jim podařilo zadržet už několik sprejerů.

Sprejeři.
Mladíci se natáčeli jak sprejují vlak. Při útěku ale na místě zapomněli kameru