„Aktuálně má pražská police 6540 tabulkových míst, z nichž je 974 neobsazených,“ konstatovala. Chybí tak zhruba každý sedmý z plánovaného počtu policistů. Obdobná situace je v okolí metropole: ve Středočeském kraji zůstává „volných“ 507 připravených uniforem.

Hlavně pro místní a obvodní oddělení

Další policisté by podle slov Siřišťové byli v Praze potřeba především pro posílení místních oddělení i dopravní služby, ale i na oddělení pohotovostním a eskortním.

Příslušníci pořádkové policie se zařazením na obvodních odděleních nejcitelněji chybějí také ve středních Čechách; i zde by však bylo třeba rovněž více dopraváků. Podle slov krajského ředitele Václava Kučery je dlouhodobě nejtíživější situace v sousedství hlavního města a v oblasti velkých měst, kde je k dispozici větší nabídka pracovních příležitostí. Policie se také setkává s „konkurencí“ třeba ze strany armády nebo profesionálních hasičů, zaměřujících své náborové aktivity na obdobnou cílovou skupinu. Obě policejní ředitelství se snaží změnit situaci náborem nových příslušníků.

„Děláme celou řadou náborových aktivit,“ řekla Deníku Siřišťová, podle jejíchž slov jde například o workshopy, preventivní a náborové akce ve středních školách, kdy je studentům maturitních ročníků představena možnost uplatnění se u policie. „Vytváříme náborové kampaně, účastníme se různých veřejných akcí, kde naši personalisté a preventisté ukazují práci policie, seznamují možné zájemce s bližšími informacemi a konkrétními činnostmi, které jsou v rámci policie aktuální,“ uvedla mluvčí.

Připomněla i motivační program pro policisty, kteří už v řadách největšího bezpečnostního sboru v republice slouží: jestliže přivedou nového kolegu, obdrží finanční odměnu. Přes to všechno se však nezdá, že by se v dohledné době měla situace výrazněji změnit. „Výhledově to vzhledem k aktuální situaci na trhu práce a míře nezaměstnanosti nevypadá, že by se trend odchodů a příchodů měl otočit. Spíše předpokládáme, že se koncem roku situace v personální oblasti nezlepší,“ uvedla Siřišťová.

V kondici musí být svaly i hlava

Středočeská mluvčí Vlasta Suchánková uvedla, že také Středočeši rozvíjejí náborové aktivity na různých akcích i prostřednictvím internetu. Známá je také dlouhodobá spolupráce krajského policejního ředitelství se středními školami za přispění dalších partnerů: v rámci akce Přes bariéry s policií si pod dohledem policejních instruktorů budoucí maturanti vyzkoušejí fyzické testy, které jsou součástí přijímacího řízení k policii – a pokud uspějí, rovnou dostanou potvrzení, že tuto podmínku už mají splněnu, jestliže se po ukončení školy rozhodnou podat přihlášku k přijetí do služebního poměru. Dalšími podmínkami jsou úspěch u psychotestů a výborný zdravotní stav.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Naposledy ředitel Kučera přivítal dvacítku mužů a žen, kteří se rozhodli pro práci policisty, 1. srpna. Od ledna jich podle Suchánkové bylo přes 120. Nováčci se uplatní u pořádkové, dopravní či cizinecké policie – avšak předtím, než nastoupí do „ostré“ služby, musejí projít dvanáctiměsíční základní odbornou přípravou. Během této doby se z nich stanou skuteční policisté, kteří umějí a znají vše, co je ve službě potřeba.

Mluvčí Suchánková připomněla, že už v této době náleží novým policistům a policistkám služební příjem – a po uplynutí zkušební doby jim také je přiznán náborový příspěvek ve výši 150 tisíc korun.