Položením věnce a kytic u pomníku v Čermákových sadech . Právě tak si včera připomněli Rakovničané 162. výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka.Prvního československého prezidenta. Prezidenta, který dal českému a slovenskému národu svobodu.

Rakovník a T.G. M

Jednu z kytic přinesli zástupci rakovnického sokolstva. Za všechny přítomné řekla Šárka Malá: „Chodíme sem v tuto dobu každý rok. Narozeniny pana prezidenta Masaryka jsou pro nás, pro všechny sokoly srdeční záležitostí.“
Tomáš G. Masaryk navštívil Rakovník v roce 1926. U sokolovny bylo pro pana prezidenta tehdy připraveno slavnostní posezení s občerstvením a kulturním vystoupením. „Z té doby se bohužel dochovaly jen dvě nebo tři fotografie. Máme pamětní knihu, a tam je i jeho podpis stejně jako podpis bývalého prezidenta Eduarda Beneše,“ upozornili ještě Šárka Malá a kronikář rakovnických sokolů Vladimír Šmíd.

Šárka Malá dále uvedla, že ji k lásce k Masarykovi vedli jak rodiče, tak i prarodiče. „Dnes nezvládneme zajet na lánský hřbitov, a tak dáme panu prezidentovi kytičku alespoň tady v Rakovníku,“ doplnila Šárka Malá.

Masaryk

Připomínáme, že Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Byl to pedagog, politik, státník a filozof. V roce 1918 se stal prvním prezidentem Československa. Tomáš Garrigue Masaryk se stal prezidentem ve svých šedesáti osmi letech a záhy se aktivně zapojil do státní politiky. Za klíčový podíl na vzniku samostatného nezávislého státu byl označen za Prezidenta Osvoboditele a u příležitosti jeho osmdesátých narozenin byl přijat takzvaný Lex Masaryk obsahující větu: „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát.“ Zajímavostí je, že Masaryk byl sedmnáctkrát navržen na Nobelovu cenu míru.

„Když jsme si doma v padesátých letech prohlíželi obrázky z první republiky a povídali si o historii a Masarykovi, tak tatínek mi coby malému děvčátku vždy říkal: To si zapamatuj, ale nikde to neříkej,“ zavzpomínala ještě Šárka Malá.

K památníku T. G. Masaryka v Rakovníku ještě včera položili věnec zástupci vedení města a Masarykovy společnosti – pobočka Rakovník.