Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel nemocnice: Na prvním místě je lékaře sehnat, pak lze pilovat komunikaci

Příbram /ROZHOVOR/ - Oblastní nemocnice v Příbrami v průzkumu Kvalita očima pacientů obhájila certifikát Spokojený pacient. Přes určitý posun v mnoha ohledech ale průzkum ukázal, že problémy přetrvávají v komunikaci lékařů s pacienty. Více už v rozhovoru s ředitelem nemocnice Stanislavem Holobradou.

27.10.2016
SDÍLEJ:

Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.Foto: Markéta Jankovská

Nejhůř si pravidelně v průzkumech stojí komunikace ze strany lékařů. Od posledního průzkumu někteří odešli, jiní přišli. Mění se podle vás komunikace s pacienty k lepšímu?

Je to nemoc celého českého zdravotnictví a je to dlouhodobý proces, který bude provázet zdravotnictví i do budoucnosti, to znamená kultivace toho komunikačního prostředí. Snažíme se maximálně komunikovat s mladými lékaři i s ostatními pracovníky, aby byli profíci.

Je lidská komunikace kritériem přijetí nových lékařů?

První krok je lékaře sehnat a pak ho nějakým způsobem vychovávat. Starší lékař nemá s komunikací problém, přijde k pacientovi, představí se… mladý lékař může být ten horší případ. Naší snahou je podnikat semináře a workshopy pro lékaře a sestřičky, kde dbáme na to, že úsměv a dobré slovo je mnohdy lepší než injekce nebo tableta.

Občas se člověk doslechne stížnosti na chování nebo jednání v nemocnici. Vždycky radíte, aby lidé ihned přišli za vámi a okamžitě věc projednali na místě kvůli dohledání problému. Přicházejí za vámi lidé se stížnostmi a jak s těmi stížnostmi nakládáte?

Nedávno byl Den seniorů na příbramském náměstí a tam byla spousta lidí a také klientů příbramské nemocnice. Přiznám se, že tam bylo dost pacientů, kteří si přišli postěžovat na to, že ne úplně dobře se k nim někdo choval. Doufám, že je to minimum lidí ve srovnání s těmi spokojenými, kteří to berou jako samozřejmost. Přihlásí se většinou ti, kteří mají zkušenost špatnou. Faktické stížnosti se řeší standardním způsobem, to znamená, že my potřebujeme vědět, kdy a kde se stala chyba, aby se dala napravit buď prevencí nebo nějakou sankcí. Ale to je přesně o tom, aby pacient nebo příbuzný přišel ihned, abychom dali všechno potřebné dohromady.

Když nasbíráte potřebné údaje, pozvete si personál na kobereček?

Ne jen na kobereček. Má to standardní postup. Když někdo podá stížnost, je na to zákonná lhůta. Stížnost se musí prošetřit a navrhují se opatření. Záleží, jestli stížnost je oprávněná nebo ne, každopádně myslím stížnost ve smyslu odborného pochybení. Týká se to samozřejmě i špatné komunikace, špatně zvolené věty a podobně. Proto se k tomu vždy vyjadřuje jak primář oddělení, tak dotyčný pracovník, ať už je to lékař nebo sestra.

Čtěte také: Pacienti hodnotili nemocnici v Příbrami: lepší, až na komunikaci lékařů

Autor: Markéta Lišková

27.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení