Serveru Týden.cz to řekl jejich advokát Tomáš Sokol. Policie Pancovou a Kotta zadržela spolu s poslancem a středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD), začala je stíhat za poškozování zájmů EU a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Rath čelí obvinění z přijetí úplatku, policisté ho podle ústecké krajské státní zástupkyně Lenky Bradáčové dopadli se sedmi miliony korun.
Kriminalisté v pondělí zadrželi celkem osm lidí – pět mužů a tři ženy. Kromě Ratha, Pancové a Kotta jde podle médií také o šéfa stavební firmy Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského. Jeho společnost má údajně podepsanou smlouvu na rekonstrukci buštěhradského zámku.
Server Lidovky.cz uvedl, že policie stíhá i ředitelku stavební firmy FISA Ivanu Salačovou, další obviněnou ženou je podle deníku Blesk členka představenstva firmy ML Compet Lucie Novanská. Tuto společnost si prý Středočeský kraj najal na přípravu tendru na dostavbu mladoboleslavské nemocnice.
Hejtmanovi hrozí až 12 let
Skupina je podezřelá z podplácení, machinací při zadávání zakázek a z poškozování finančních zájmů EU. Žalobkyně již navrhla, aby byl Rath poslán do vazby. Soudce okresního soudu v Ústí nad Labem o tom dnes rozhodne. Hejtmanovi hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.
Poslanec odmítá, že by v pondělí večer převzal úplatek. V krabici, kterou nesl v momentě zadržení policií, mělo být podle něj víno. Celou kauzu považuje za „dobře připravenou a provedenou společenskou popravu politika". Přesto hodlá na své funkce rezignovat.
Mladá fronta Dnes uvádí, že při jedné z domovních prohlídek souvisejících s případem objevili kriminalisté skrýš v podlaze s penězi. Celkem podle neoficiálních zdrojů zabavili kolem třiceti milionů korun. Server Lidovky.cz zase napsal, že z fotografií pořízených z míst zadržení je patrné, že policie mimo zabavených milionů možná odnášela z vilek obviněných i střelné zbraně. Vynesla totiž pytle s nápisy „Samopal vz. 58" a „stopa č. 23 náboje".