Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklizena není zatím ani čtvrtina úrody. Žně komplikuje častý déšť

Rakovnicko - Jen necelých patnáct a půl procenta ploch obilovin je sklizeno na začátku srpna na Rakovnicku. To je velmi málo. Zemědělce z polí vyhání déšť, který na krátko vystřídá slunečné počasí, a to na zdárnou sklizeň nestačí.

3.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šárka Hoblíková

V posledních několika dnech spadlo až třicet milimetrů srážek. Půda je neustále mokrá. Některé porosty zejména pšenic začínají polehávat. Deštivé počasí se už může podepsat i na kvalitě. Kvalita řepek je zatím dobrá. U obilovin začíná klesat pádové číslo i objemová hmotnost.

„Jeden den zaprší, druhý den porosty vysychají, takže můžeme v lepším případě vyjet do polí až navečer a další den zase prší," potvrdil situaci na poli jeden z jednatelů Lupofytu Chrášťany Jaroslav Mikoláš. Naposledy vyjely kombajny v pátek a v sobotu. V neděli opět pršelo. V krátkých intervalech se seká hlavně řepka, protože ta po přeprškách lépe vysychá. Pšenice proto zatím zůstává na poli.

Podobně jsou na tom v Družstvu Agro Malinová. Mají pod střechou ozimý ječmen a polovinu výměry ozimých řepek. Ozimý ječmen tady měli z části krmný pro svoji živočišnou výrobu a zbytek jako osiva. „S kvalitou jsem spokojený. Ječmen pro osivo vyšel veškerý v osivářské kvalitě. Výnos se pohyboval mezi 7,5 až 8,5 tunami z hektaru. U ječmene na osivo byl výnos 8,4 tuny z hektaru a prodali jsme ho za velmi dobrou cenu," uvedl v pondělí ráno předseda Zemědělského družstva Agro Malinová Jiří Růžička.

Pšenice začíná polehávat

Řepky v Malinové jsou zatím také v dobré kvalitě. Déšť ale určitě nepřidá pšenicím, protože začínají poléhat, takže i tady očekávají pokles kvality. Naposledy tady vyjely kombajny v sobotu odpoledne a protože se na obzoru blýskalo, sekaly až do nedělní čtvrté hodiny ranní. Nakonec se to vyplatilo, protože v neděli v půl osmé ráno přišel déšť.

„Potřebovali bychom začít sekat i pšenice, které jsou pro sladovny. Naštěstí nás příliš netíží včasné zasetí ozimých řepek. Protože jsme zaorávali vojtěšku a jetel. Pod řepky je zatím dostatek volných ploch," zkonstatoval Jiří Růžička. A protože jsou lidé na poli, musí jíst po celý den, stravu pro pracovníky Agro Malinová letos zajišťují kuchařky ze Zemědělského družstva Agrochmel Kněževes. „Jídlo je výborné i v dostatečném množství. Zkrátka perfektní servis. Za to kuchařkám patří veliký dík," uzavřel Jiří Růžička.

Podobná situace je i pod Džbánem. Na příležitost vyjet do polí čekají také například v Probiosu Kounov. „Sklizeno je 40 hektarů ozimého ječmene, což je celá výměra. Řepky jsou pod střechou z padesáti procent. Zbývá sklidit dvacet hektarů ozimé pšenice. Pokud bychom mohli vjet do polí několik dní za sebou, žně by pokračovaly tak, jak je to u nás běžné, ale zatím nevíme, jak nám počasí dovolí sekat dále. Celý den jsme sekali jen v sobotu," konstatoval ředitel Probiosu Pavel Řepík. Kdy zemědělci vyjedou do polí, zatím neví. Vlhkost obilí měří třikrát denně.

Ozimý ječmen je pod střechou

V této chvíli je na Rakovnicku pod střechou celá výměra ozimého ječmene, což je 10 495 hektarů. Výnos vychází 6,14 tuny z hektaru, což je na Rakovnicku rekordní. Pro porovnání v loni ozimý ječmen sypal 5,40 tuny z hektaru. Řepka je sklizena z 1947 hektarů z celkových 5547, což je 37,2 procenta celkové výměry. Výnos je nadprůměrný a to 3,37 tuny z hektaru (loni 3,30 tuny z hektaru).

Sklizeň pšenice ozimé je teprve na začátku. Zatím padlo 319 hektarů z celkových 8191. To je 4,2 procenta ploch. Výnos vychází také vyšší než loni 6,27 tuny z hektaru (loni 6,14 t/ha). Jarní ječmeny jsou zatím všechny na poli. Hektarový výnos veškerých obilovin zatím vychází 6,16 tuny.

Déšť naopak prospívá chmelu. Rostliny jsou oproti loňsku hodně narostlé, husté, ale mají vysoko nasazeno. Hodnotit nebo odhadovat úrodu je zatím ale předčasné.

Čtěte také: U Hořešovic hořel ječmen na poli o výměře pětatřicet hektarů

Autor: Šárka Hoblíková

3.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

	Náměstek hejtmanky M. Kupka (druhý zleva) a P. Bendl (třetí zprava) během slavnostního zahájení provozu nového přístroje CT.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení