Víkend v tomto případě začíná už v pátek dopoledne. Po tři dny, od pátku (kdy jsou očekávány i školní skupiny) do neděle, čeká na zájemce o astronomii mezi devátou dopolední a 17. hodinou prohlídka observatoře se vším všudy: návštěva historických kopulí, expozice přibližující výzkum bolidů a meteoritů, ale i možnost omrknout pěkně zblízka výjimečné hvězdářské vybavení.
Největší dalekohled v České republice (jímž je Perkův dalekohled o hmotnosti 84 tun, který má dvoumetrový průměr hlavního zrcadla a ohniskovou vzdálenost 64 m), sluneční dalekohledy a radioteleskopy, dalekohled pro sledování planetek i robotické dalekohledy sloužící k pozorování gama záblesků; to vše s výkladem odborníků. K vidění však budou i přístroje, jež už patří k pokladům historie.
Pokud bude jasno, v pátek i v sobotu navíc program pokračuje i po setmění – pozorováním oblohy ze Západní kopule historické hvězdárny. Tam má být astronomická optika v provozu i během dne: v souvislosti s pozorování Slunce. Rušno by ale v pátek i v sobotu mohlo být v areálu ještě před půlnocí.
Za jasného počasí se před historickou Centrální kopulí uskuteční „planetárium naživo“ pod skutečnou hvězdnou oblohou představující to nejzajímavější, co lze aktuálně pozorovat – se začátky od 22. a 23. hodiny. Na sobotu se dále chystá celodenní program pro děti spojený s plněním úkolů na stanovištích, ale i s povídáním: jak o sluníčku pro menší děti, tak o Krtkovi ve vesmíru. Na neděli jsou zase připraveny populárně naučné přednášky pro dospělé.
Již tradičně tuto akci v sobotu a v neděli provází také poněkud netradiční spojení: doprovodná výstava drobného zvířectva – holubů, králíků a drůbeže – pořádaná místní organizací chovatelů. Suchan také upozornil na prstnatce májové, které byste marně hledali na obloze, v kotcích i klecích. Jde totiž o přírodní orchideje, jež nyní kvetou v sadu hvězdárny. „Jsou zákonem přísně chráněny. To je také důvod, proč louky nesekáme až do jejich odkvětu. Prosíme, netrhat!“ zdůraznil návštěvníkům již s předstihem.