Měl obrovské štěstí, protože od epicentra výbuchu ho dělily jen desítky metrů. Právě se totiž blížil do cíle, když ho k zemi smetla silná tlaková vlna. Zůstal naštěstí nezraněn, stejně jako dvanáct dalších českých atletů, kteří se bostonského maratonu zúčastnili.

Spolu s Junkem včera do Prahy přilétl také Pavel Prunner (57). Běžel o něco pomaleji a ve chvíli exploze dvou náloží se nacházel o několik městských bloků dál. Na obou zocelených sportovcích ale včera byla patrná značná emoční zátěž, kterou prožili. Nepatrně chvějící se Junkův hlas popisoval právě prožitou tragédii.

Nikdo netušil, že jde o teroristický útok

„Byl jsem už zhruba sto metrů před cílem, když se ozvala silná detonace a vzápětí další. Složil jsem se k zemi a čekal, co bude dál. V tu chvíli mě ani nenapadlo, že vybuchly bomby v odpadkových koších. Že by mohlo jít o teroristický útok. Říkal jsem si možná nehoda, nebo výbuch plynu," vzpomněl s jasným napětím ve tváři. Takřka okamžitě se podle něj rozpoutal ohromný zmatek. „Lidé pobíhali sem a tam. Hlavně utíkali pryč, někdo naopak běžel pomoci zraněným. Já jsem se za chvíli zvedl a došel těch pár metrů do cíle," pokračoval pohnutě Junek.

Nezajímal ho ani výsledný čas, natož příčka, na které se umístil. Všechen sportovní zájem logicky přebila hrůza, které musel přihlížet. „Bylo tam hodně zraněných, vesměs pořezaných a zakrvavených. Viděl jsem bohužel i ty mrtvé. To mi asi napořád zůstane v paměti," svěřil se.

Sám měl obrovské štěstí. Finišoval v pravé části, tedy dál od místa výbuchu, které bylo mimo běžecký koridor. Ale i tak, chybělo možná pár vteřin a mohl ho výbuch zasáhnout. Ani prý neví, jaký čas strávil v cíli maratonu. Ale dlouho to jistě nebylo.

„Nastal tam hrozný chaos. Nejezdilo metro, byl slyšet nářek i sirény záchranářů. Nakonec jsem ale nasedl a odjel na hotel. Až tam jsem se ze zpráv dozvěděl, co se vlastně přihodilo, jaké tragické následky útok měl," dodal.

Junkův parťák Pavel Prunner prý dlouho ani netušil, že se na trati závodu, respektive v cíli něco mimořádného přihodilo. Zarazil ho prý až pohled na přijíždějící sanitky.