„Minulý rok přišlo na akci přes čtyři tisíce diváků. Vstup je zdarma. Letos se závod Světového poháru ve skateboardingu, který je po Paříži jedinou zastávkou ve střední Evropě, opět uskuteční v berounském skateparku. Závodu se kromě kompletní česko-slovenské špičky zúčastní i mnoho vítězů dalších závodů světového poháru," upozornil pořadatel Grand Prix Beroun Tomáš Vintr.

Na tento jediný oficiální závod prestižní série přijeli nejlepší skateboardisté z celého světa. Závodit tak bude 30 nejlepších pozvaných profesionálů z více než dvaceti zemí. Účast již potvrdili medailisté prestižních X-Games, vítězové závodů světového poháru a jezdci z USA, Kanady, Jihoafrické republiky, Malajsie, Brazílie, Mexika a téměř celé Evropy. Ti se utkají o body do světového žebříčku, který může být do budoucna relevantní i pro olympijské kvalifikace.

Mezi hlavní české a slovenské hvězdy budou patřit kormě organizátora Tomáše Vintra i pravidelní účastníci světových a evropských závodů, loňský vítěz Martin Pek, Maxim Habanec a Rišo Tury, který v poslední době sbírá po evropských závodech jeden úspěch za druhým.

Ze světové špičky to budou jezdci jako Scott Decenzo z Kanady, Kechaud Johnson a Sierra Fellers z USA, brazilská stálice Luiz Neto a další. Jezdci se poperou o celkové finanční odměny v hodnotě 300 tisíc korun. Soutěžit se bude v několika kategoriích.

Přípravy na Grand Prix Beroun už od pátku velmi pozorně sledovali berounští skateboardisté i příznivci hip hopu.

„Moc se těším. Byl jsem už i na prvním ročníku. Pro mě i kamarády je to událost letošního roku číslo jedna. Budeme na závodě i večerním koncertu," poznamenal Honza Šikl z Berouna.

Součástí této akce je už od prvního ročníku také večerní hudební festival, ve kterém se také představí česká hiphopová legenda Marpo & Troublegang a DJ Wich, Paulie Garand a DJ Kenny Rough.

Nedílnou součástí celého dne je doprovodný program, který nabídne divákům všech kategorií spoustu zajímavého vyžití. Budou mít možnost otestovat výrobky světových (nejen) skateboardových značek. Po celý den budou v areálu hrát Jägermeister DJs.

Do Berouna míří také skateboardisté z dalších částí středních Čech, Kladenska, Rakovnicka či Příbramska. Posledně jmenovaní zatím ale nemají k dispozici vlastní skatepark. Skateboardisté proto teď trénují na překážkách ve městě nebo dojíždějí do jiných měst, třeba právě do Berouna.

Příbramský skatepark už ale v létě čeká velká změna. Má se stát místem k pořádání soutěží na republikové úrovni. A to se bez modernizace neobejde. Město v této souvislosti spolupracuje s bývalým nájemcem a pořadatelem soutěží Jaroslavem Frýdlem z organizace Toadstool. Ten před časem zveřejnil budoucí návrh.

„Pokud se modernizace příbramského skateparku podaří, rádi bychom, aby se mistrovství konala v Příbrami, ostatně takhle jsme to chtěli od samotného začátku, kdy jsme park začali provozovat," dodává Frýdl.

Do Berouna se chystají také skateboardisté z Kladna. Aktivně jich v kladenském skateparku jezdí zhruba okolo dvaceti. Areál ale občas navštěvují další desítky příznivců prkénka s kolečky.

Kladenští skateboardisté se na mistrovství do Berouna také chystají, ale jen jako fanoušci. Jak potvrdil Kladeňák David Pánek, osobně si jindy zazávodí, ale v amatérské kategorii, letošní Beroun je pro profíky.

Skatepark Kladno je městský areál vedle obchodního domu Tesco a blízko vlakového nádraží. Plocha je uzavřená a má svého správce, denně je v provozu od 11 do 21 hodin a o víkendu od 10 do 21 hodin.