V Kladně je nyní k dispozici projekt Teplá židle. Službu, která je poskytována sociálním odborem kladenského magistrátu ve spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže v Kladně a Městskou policií Kladno, vždy využije zhruba dvacítka lidí. Najdou ji v Krizovém centru v Kročehlavské ulici. „Příchozí zde dostanou najíst, mohou se vykoupat, dojít si na toaletu a vyspat se. Na bezpečí dohlíží jeden člověk od nás a strážník, který provede základní lustraci, jestli se nejedná například o hledané osoby,“ uvedla předsedkyně výkonné rady oblastního spolku Českého červeného kříže Stanislava Klicmanová-Maříková,

Nocleh zde získají lidé, kteří nejsou pod vlivem alkoholu a drog. Nárok na stravu zdarma mají osoby v nouzi třikrát v týdnu. Pokud se stravují více dnů, zaplatí dvacet korun za den. Denní centrum má otevřeno od pondělí do pátku od 7.30 do 15.30 hodin. Ve chvíli, kdy udeří mrazy, je otevřeno prakticky nepřetržitě.

Na Štědrý den zde chystají pro bezdomovce i přilepšení v podobě bramborového salátu a sekané. Dále dostanou kávu, čaj i vánočku.

Pomocnou ruku na Kladensku podává bezdomovcům i Farní charita Kladno. Avšak trochu jinak.

Charita, která nemá v současnosti pevnou základnu, nabízí lidem v tísni teplé oblečení nebo deky. Převzít je mohou přímo z rukou jejího ředitele Josefa Františka S. Krále a dalších dobrovolníků. „Máme k dispozici šatník, takže na požádání můžeme lidem vydat ošacení i lůžkoviny. Ideální je po telefonické domluvě na čísle 775 075 777,“ poznamenal král.

Nově farní charita působí také ve Slaném pod vedením ředitelky Niny Kubištové, přičemž výdejní místo je v klášteře Bosých karmelitánů. I v tomto případě je možné se telefonicky domluvit na způsobu pomoci. Tentokrát však na čísle 777 978 065.

POTŘEBNÝ SÁM POMÁHÁ

Pomoc potřebným poskytují samozřejmě i představení církví. K takovým patří například slánský farář Stanislav Jurek z Církve československé husitské. „V době vánočních svátků mohou i lidé bez domova přijít mezi nás a po bohoslužbě dostanou najíst, případně ošacení. Máme s tím dobrou zkušenost. Jeden člověk z ulice chodí mezi nás a dnes už sám pomáhá dalším,“ řekl Jurek.

Nocleh ve Slaném lidé bez přístřeší sice zdarma nedostanou, nicméně v krajní nouzi mohou být převezeni do Kladna.

NOCLEHÁRNY, STAN I IGLÚ

Pomoci se dočkají lidé bez domova i v dalších městech Středočeského kraje. V Kutné Hoře se mohou před zimou přijít schovat do noclehárny, kterou zde provozuje Oblastní charita Kutná Hora. A i oni se dočkají na Vánoce přilepšení. „Klienti si o Štědrém dnu pochutnají na bramborovém salátu s řízkem,“ potvrdil ředitel charity Robert Otruba.

V Berouně mají noclehárnu v azylovém domě a nyní čerstvě od září disponují i denním centrem pro osoby bez přístřeší. To sídlí ve dříve nevyužívaných prostorách poblíž bývalého cukrovaru. Když udeří mrazy, lidé tu mohou zůstat i pře noc. „Kapacita je 25 lůžek,“ řekl Petr Horák, ředitel Charity Beroun.

V Kolíně mohou bezdomovci pobývat zdarma na ubytovně. Na její zahradě město postaví tři bezdomovecká iglú, tedy nouzové přístřešky z polyetylenové pěny.

V Mladé Boleslavi pak mají noclehárnu, která je v posledních týdnech naplněná, ale také vytápěný stan střediska Naděje.

Bezdomovci v Mělníku mohou využít služby azylového domu Na Spořilově, kde je pro ně vyčleněno 12 lůžek. Nocleh si však musí zaplatit. Stojí 50 korun za noc.

Praha pak nabízí mimo jiné zimní noclehárny v Michli a Vackově. Bezdomovci se ale mohou vydat i na loď Hermes, kde je v rámci zimních opatření rovněž zřízena noclehárna.

Služby pro bezdomovce v zimě
Kladno: Teplá židle a noclehárna v krizovém centru Kročehlavy
Rakovník: Červený kříž lidem bez domova zajišťuje pouze oblečení, nocleh a stravu ne
Beroun: Charita Beroun provozuje denní centrum a noclehárny
Příbram: Nízkoprahové denní centrum a noclehárna
Benešov: Dům služeb sociální prevence v někdejších Táborských kasárnách - noclehárna, Teplé židle
Kutná Hora: Oblastní Charita Kutná Hora provoze nízkoprahové denní centrum i noclehárna
Kolín: Zdarma ubytovna pro bezdomovce a na zahradě tři iglú z polyethylenové pěny
Mladá Boleslav: Noclehárna a vytápěný stan Naděje
Mělník: Noclehárna azylového domu - 50 korun na noc
Praha: Loď Hermes pro bezdomovce, noclehárny