Sobota před Vánoci je Dnem státního smutku za oběti střelby, k níž došlo ve čtvrtek 21. prosince v Praze. Na radnicích a dalších budovách vlají černé vlajky, pražská Petřínská rozhledna svítí symbolicky v barvách trikolory. Na pietních místech přibývají svíčky a květiny.

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala hodinu před polednem zádušní mše za oběti střelby. Bohoslužby a modlitby připomínaly oběti útoku i na dalších místech v Česku. 

Jan Dlask, Aneta Richterová, Magdalena Křístková, Lucie Špindlerová, Lenka Hlávková, Klára Holcová.
Oběti útoku v Praze: nadějná atletka, dobrovolná hasička, profesor i ředitelka

„Na dnešní modlitbě a zvonění za oběti útoku se sešlo kolem 30 lidí, většinou ze Švermova, kteří běžně do kostela nechodí. Pavel Marek zahrál requiem, pomodlili jsme se modlitbu, kterou zveřejnila farnost Rozdělov, pak byly osobní přímluvy a na závěr zpívaný Otče náš. Zvonili jsme štafetově skoro čtvrt hodiny," potvrdil jeden z kladenských farníků.

Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová

Hasiči, profesionální i dobrovolní, vyjeli v poledne s technikou před stanice a uctili oběti tragédie minutou ticha. Na chvíli se zastavili také prodavači a zákazníci v obchodech i cestujících na pražském Letišti Václava Havla.

Uctění památky obětí ze zúčastnili i hasiči z Hostouně, kdy tamní jednotka také držela v pravé poledne minutu ticha. 

Zrušen byl program vánočních trhů na Mariánském, Staroměstském a Václavském náměstí v Praze i na náměstích a návsích v řadě krajů.

Vše k tématu střelby na filozofické fakultě najdete zde.

V Nadačním fondu Univerzity Karlovy na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů přibývají peníze. Praha po mimořádném jednání městské rady v pátečním podvečeru oznámila, že přispěje pěti miliony. V sobotu v poledne už celková částka přesáhla 31 milionů korun, přispělo přes 27 a půl tisíce dárců.

Naposledy Česko drželo státní smutek 3. února 2020 k uctění památky náhle zemřelého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), předtím 12. října 2019 v den pohřbu zpěváka Karla Gotta. Třídenní státní smutek byl vyhlášen před Vánocemi na 21. až 23. prosince 2011 k uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla, dvoudenní byl 17. a 18. dubna 2010 po tragickém pádu letounu u Smolenska, na jehož palubě byli polští představitelé včetně prezidenta Lecha Kaczyńského.