Samotný počet osmi případů tak těžkého průběhu onemocnění chřipkou typu A, že pacienti putovali na nemocniční pracoviště JIP či ARO, se nezměnil. V šesti případech se jednalo o subtyp H1N1, uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Lilian Rumlová k výsledkům laboratorních testů.

Respirační infekce, v jejichž rámci skutečná chřipka zaujímá jen menší podíl, jsou ve středních Čechách na vzestupu. Ve třetím kalendářním týdnu se celková nemocnost ve srovnání s týdnem předchozím zvýšila o 9,1 procenta, když přepočet pacientů na sto tisíc obyvatel dosáhl hodnoty 1129. Stále je to hluboko pod hranicí epidemie, o níž se hovoří od 1600 přepočtených onemocnění. Na pomyslných „rekordech“ se proti předchozímu období nic nezměnilo, potvrdila Rumlová. „Nejvyšší nemocnost byla hlášena v okrese Příbram, nejnižší v okrese Kladno,“ konstatovala.

Výskyt onemocnění s klinickým obrazem chřipky – tedy s typickými chřipkovými příznaky – stoupl dokonce o 58,3 procenta. I tak však tato kategorie onemocnění dosahuje pouze 3,4procentního podílu z celkové nemocnosti; aktuálně se jedná o 38 pacientů na sto tisíc obyvatel.