Rozšíření nasazení mobilních očkovacích týmů také do firem je krajskou reakcí na zhoršování epidemické situace, kdy letí vzhůru denní počty nově potvrzených případů nákazy – ve středních Čechách se v tomto týdnu šplhají nad tisícovou hranici, což je zhruba dvojnásobek proti týdnu předchozímu – a zvyšuje se i množství pacientů, kteří kvůli nákaze končí v nemocnicích. Těch bylo v pátek 5. listopadu 114 (a 28 z nich na jednotkách intenzivní péče). Sedmapadesát osob je neočkovaných plus čtyři s nedokončenou vakcinací.

Právě tato čísla vedla podle slov středočeského radního pro oblast zdravotnictví Pavla Pavlíka (ODS) k rozhodnutí nabídnout mobilní očkovací týmy i pro nasazení ve firmách. Vlastně tak, aby se možnost získat vakcínu přiblížila nejen co největšímu počtu lidí, kteří mají o podání vakcíny sami aktivní zájem, ale také těm, kteří jsou ochotni na očkování kývnout (třeba nyní i nově poté, co vláda zařízla hrazení preventivních testů, státem požadovaných po neočkovaných lidech při různých příležitostech, z veřejného zdravotního pojištění).

Vedení kraje má totiž jasno: jedinou cestou v boji s koronavirem je vakcinace – spojená s proočkováním co nejvyššího procenta populace. „Přemýšleli jsme, jak bychom mohli přispět k tomu, aby se podařilo zvýšit zájem o očkování; abychom ho lidem ještě více přiblížili. A tak přicházíme s novou nabídkou pro středočeské firmy – mohou začít využívat naše mobilní očkovací týmy,“ uvedl v pátek Pavlík. O nové možnosti kraj zaměstnavatele informuje prostřednictvím profesních organizací; zejména skrze struktury Hospodářské komory ČR.

Injekce píchnuté přímo v zaměstnání

Nabídka pro firmy je podobná jako v případě obcí (navíc s očekáváním, že zaměstnavatelé budou mít větší zájem, aby jejich zaměstnanci byli co nejzdravější a na pracovišti nechyběli, a tak záměru poskytnou podporu). Pokud se najde dostatek zájemců, aby výjezd mobilního týmu dával smysl, očkovací personál přijede přímo na místo a lidé si mohou nechat píchnout vakcínu v práci. Není tak třeba řešit registraci přes webové stránky (byť některá očkovací místa nabídnou vakcínu i bez ní), volno v zaměstnání ani dopravu.