V té souvislosti Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu upozorňuje na prázdninové loučení se zaměřením na archeologii, jež v sobotu nabídne Sázavský klášter (pro část programu si je třeba účast předem zarezervovat přes internet); dále připomíná zámeckou noc na Konopišti plnou nočního veselí napříč staletími (i zde si je nutné účast na některých programech rezervovat předem) či zve na mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack v Poděbradech. „Pořádání kulturních, společenských, sportovních a dalších akcí s posledním prázdninovým víkendem samozřejmě nekončí,“ poznamenala Dlouhá – s odkazem na to, že například Středočeské kulturní léto nabízí divadelní, hudební i literární programy až do 25. září.

Ilustrační foto.
Pohled do kandidátek: převaha mužů 2:1, strany sázejí na zkušenost

Sázavský klášter, kde se kulturní akce a workshopy konají po celé léto, chystá na poslední prázdninovou sobotu Loučení s prázdninami s Archeodnem. Děti jistě nadchnou stanoviště, kde si bude možné vyzkoušet práci archeologů; lákadlem jsou však i večerní pátrací hra v interiérech kláštera či rovněž na večer chystaný bubenický koncert skupiny Blabuburo z Roztok. Připraveny jsou i přednášky, které přiblíží nejen nové poznatky z archeologického zkoumání kláštera, ale třeba i spolupráci archeologů s laiky či například téma středověku v počítačových hrách.

Zámek Konopiště u Benešova bude v sobotu patřit Zámecké noci, jež v rámci večerního programu slibuje „veselí napříč staletími“ s notnou dávkou historie, ale i tajemna a romantiky. A s možností nahlédnout do jindy nepřístupných prostor či se zážitky pro mlsné jazýčky. Z rozmanitého programu Dlouhá upozorňuje na mimořádné prohlídky pojmenované Vrtbové v dobách osvícených, Žofie Chotková – milovaná žena následníka trůnu, Mysterium komtesy Janesy, Hluboké podzemí tajů plné a Růžová zahrada se skleníky ve svitu loučí a pochodní. K vidění bude i výstava luxusních barokních šatů a masek. A unikátní jsou příležitosti zhlédnout představení barokního divadla či nejen omrknout, ale také si vyzkoušet středověké stolní hry.

Nejen po oba víkendové dny, ale již od čtvrtka patří Poděbrady Mezinárodnímu festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack. Zní to sice spíš jako nabídka pro odrostlejší návštěvníky, avšak Dlouhá připomíná, že i děti si přijdou na své: „Zhlédnou třeba filmovou pohádku S čerty nejsou žerty nebo si užijí spoustu zábavy v dětském koutku.“ A užívat si budou i peněženky návštěvníků: festivalová nabídka, upravená kvůli koronavirovým omezením, je stejně jako loni zcela zdarma.

Parní lokomotiva Šlechtična
Příznivce dopravní historie čekají zážitky na kolejích i v autobusech

Vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek poznamenal, že i když už děti záhy zamíří do školních lavic, léto ještě nekončí. „Je možné si ho tak trochu prodloužit právě účastí na mnoha akcích, které se ve středních Čechách pořádají,“ zve k návštěvě dalších programů. „Myslím, že po delší kulturní pauze, způsobené koronavirovou pandemií, si pořádnou dávku kultury zasloužíme všichni,“ poznamenal – a hned nabízí svůj tip: i on doporučuje program Středočeského kulturního léta.