„Mírně klesající trend v počtu ošetřených pacientů z uplynulého roku je zaznamenán poprvé po skoro dvaceti letech. Důvodem by mohlo být i to, že bylo dosaženo takzvaného potenciálního stropu," uvedl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Středočeští záchranáři zasahovali u 19 587 úrazů, a to včetně dopravních nehod. Přednemocniční péči poskytli u přibližně dvou tisíc infarktů a tří a půl tisíce cévních mozkových příhod. „Resuscitovali jsme více než jedenáct set pacientů, a to se zhruba čtyřicetiprocentní úspěšností," podotkl ředitel Martin Houdek.

Z celkového počtu ošetřených trpělo 57 714 somatickým onemocněním, v 6350 případech byla důvodem k výjezdu psychiatrická diagnóza a v 838 případech sebevražda nebo sebevražedný pokus.

Až 44 výjezdových stanovišť

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje zajišťuje přednemocniční péči v největším kraji České republiky a má jednu z nejhustších sítí výjezdových stanovišť. Sanitní vozy jsou připraveny vyjet k zásahu ze 38 základen. Díky smluvním partnerům – Asociaci Samaritánů ČR a TransHospital – je jejich počet navýšen o dalších pět.

O prázdninách je v provozu i vodní záchranná služba na Slapské přehradě, která v minulém roce ošetřila 62 pacientů.

Přes den je k dispozici ve Středočeském kraji 47 posádek rychlé zdravotnické pomoci, 16 posádek rychlé lékařské pomoci, 16 posádek rendez-vous. Vloni uskutečnily posádky RZP 77 530 primárních výjezdů, posádky RLP 20 468 výjezdů a ve 25 487 případech vyjela vozidla v systému rendez-vous.

Záchranka za devět minut

„Nadále se zkracuje průměrný dojezdový čas záchranné služby, který se dlouhodobě pohybuje na hranici devíti minut. Pouze v jednom procentu případů nedokázali středočeští záchranáři splnit legislativou určený dojezdový čas dvaceti minut.

Tento ukazatel je pozitivně ovlivněn využitím nových technologií v operačním středisku a aktualizací map v GPS navigacích ve vozidlech záchranky," řekl Martin Houdek.

I nadále činí záchranářům velké problémy výjezdy k nahlášeným případům, které by mohly být ošetřeny v jiném režimu a v jinou dobu – pacient mnohdy využívá záchranáře kvůli tomu, že buď s návštěvou obvodního či odborného lékaře otálel nebo se rozhodl, že ošetření lékaře využije mimo běžném ordinační hodiny.

Mnoho starostí záchranářům dělají i opilci. O tomto problému čtěte rozhovor s náměstkem ředitelem středočeské záchranky Jiřím Knorem na jiném místě této stránky.

Čtěte také: Opilec a záchranka? Výjezd by si měl zaplatit