Toužebnému odpočinku, sledování pohádek u televize a pochutnávání si na nejrůznějších dobrotách se známými a příbuznými však každoročně předchází předvánoční nákupní horečka. Obchodní centra praskají ve švech, z čehož mají radost především obchodníci, kteří si v tomto období mnou ruce.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK utratí letos Češi za dárky, výzdobu, jídlo a stromeček v průměru devět tisíc korun, tedy o tisíc tři sta korun více než loni. Většina z utracených peněz padne na dárky. Za ně lidé chtějí utratit průměrně pět a půl tisíce korun.

To, že Vánoce nejsou zrovna nejlevnější záležitostí, potvrdila i sedmadvacetiletá Helena z Unhoště, která je v současné době na mateřské dovolené. „Za dárky utratíme tak osm tisíc korun a dalších tisíc pět set korun dáme za nákup jídla a surovin na cukroví. Nějaké peníze samozřejmě padnou i na stromeček a další dekorace," sdělila Helena.

Naopak čtyřiačtyřicetiletá vedoucí výkupu komodit Zdena z Kladna řekla: „Letos pojmeme s manželem Vánoce trochu jinak. Dárky nakupovat nebudeme. Řekli jsme si, že spolu pojedeme raději někam na víkend. Jediné, za co něco málo utratíme, bude cukroví na stůl."

Podobně to vyřeší i dvaašedesátiletá důchodkyně Dagmar z Malých Kyšic. „S rodinou jsme se domluvili, že si dárky kupovat nebudeme. Obdarujeme jen děti. I tak ale utratíme okolo čtyř tisíc korun," uvedla Dagmar.

Dvaačtyřicetiletý podnikatel Miroslav Píša z Lán zase prozradil, že se svou ženou plánují na Vánoce utratit okolo patnácti tisíc korun. „Tuto částku dáme ale za vše potřebné, to znamená za jídlo, pití i za dárky. Nákupy prožívám v klidu, ideálně pomocí e-shopů nebo pečlivě sestaveného seznamu. Velké nákupy obstarává manželka s kamarádkou, vždy vyrazí do prahy s mojí platební kartou."