Nehoda dvou vozíčkářů?
Už několik dní lidé ze Slaného na sociálních sítích žhavě diskutují o kuriózním vodorovném značení vymezujícím místo pro vozy handicapovaných řidičů nedaleko základní školy. „Nehoda dvou invalidů, která se stala na Hájích na parkovišti ve Slaném, se obešla bez zranění,“ odstartoval autor příspěvku debaty kolem zdvojeného značení. Podle zjištění Deníku nejde o čerstvé dílo, jen si ho dosud asi nikdo nevšiml.
close info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Zmatečné značení na parkovišti ve Slaném.
Řidiči i kolemjdoucí se diví, jak mohl vzniknout takový paskvil. Podle mluvčí města Lucie Krčkové jsou v tom pracovníci slánského odboru dopravy i Technických služeb nevinně. „To, že vodorovné značení není v pořádku, prověřujeme už několik dní. Nikdo z oslovených úředníků města ale takovým úkolem žádnou osobu nepověřil a podle našeho zjištění značení neprováděli ani zaměstnanci Technických služeb,“ řekla Deníku Krčková s tím, že je i zájmem města zjistit, kdo se na vytvoření zdvojených symbolů podílel.
Kolik se platí za polibek v Poděbradech?
To, že se páry líbají na jaře pod rozkvetlou třešní, je vcelku běžná záležitost. V Poděbradech na adventních trzích na kolonádě však polibkůchtivým vyhradili speciální místo i v době předvánoční, a to pod jmelím, na nějž pověsili návodnou cedulku.
Vánoční políbení totiž není na tomto místě jen tak. A už vůbec ne zadarmo. Nejprve se z cedule dozvíme, že celá věc je vlastně „směrnice EU 911–158.“ Čísla připomínající tísňovou linku policie v různých částech světa jsou jistě zcela náhodná.
close info Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický zoom_in Cedule na adventních trzích na poděbradské kolonádě.
Poté je jasně popsáno, jak se na místě chovat, aby nevznikl problém. Vše je definováno v pěti bodech. Nejprve je nutné partnera či partnerku instalovat do středu vyznačeného prostoru. Poté je nutné uhradit poplatek podle ceníku, ke kterému se ještě dostaneme. Poslední tři body určují samotný akt, mimo jiné se zde píše: „Partnerku(a) obejměte a polibte způsobem nevyvolávajícím veřejné pohoršení“ a „Opusťte vyhrazený prostor“.
No a jaký je ceník? Páry s platným oddacím listem na místě zaplatí 10 korun. Páry bez oddacího listu dvojnásobek, tedy 20 korun. Mladiství do 18 let to mají za 8 korun, studenti a důchodci za polovic. Genderově neujasnění a vojáci platí stejně jako studenti.
Ovšem pozor! „Slevy nelze kumulovat. Genderově neujasněný studující voják v důchodovém věku platí jako důchodce či student,“ upozorňuje důrazně cedule nad místem pro vánoční políbení.
Jednosměrka před Billou v Berouně
Čeho je moc, toho je příliš. Vydat se jednosměrkou rovně před Bilou v Berouně, tak by to asi špatně skončilo. Jedna dopravní značka je tady zkrátka navíc.
close info Zdroj: Deník/Jana Hájíčková zoom_in Jednosměrky před Billou v Berouně.
Hlavní důkaz nechali na místě činu
Pražští policisté pátrají od prosince po dvojici neznámých mužů, kteří posprejovali vlak na Masarykově nádraží. U vytváření svého díla se chtěli natočit, to se jim však vymstilo. Když se dali na útěk, na kameru zapomněli, a tak je má policie krásně natočené při činu.
„Policisté z místního oddělení Masarykovo nádraží zajistili kamerové záznamy a s oběma muži by velmi rádi mluvili. Zaprvé, aby jim poděkovali za velmi kvalitní záznamy, které pocházejí z jejich kamery, kterou nechali na místě a za druhé, aby je obvinili z trestného činu," sdělil k případu policejní mluvčí Richard Hrdina.
Rozhodující hlas si udělil politik sám
Bývalý starosta a nynější zastupitel Prahy 15 Milan Wenzl (ANO) se stal čestným občanem své městské části. Zajímavostí je, že rozhodující hlas pro ocenění svojí vlastní osoby dodal sám Wenzl. Nikomu ze zastupitelů Prahy 15, ani současnému starostovi Michalu Fischerovi (ODS), nepřišlo zvláštní, že Milan Wenzl už občanem Prahy 15 dávno je.
close info Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek zoom_in Starosta Prahy 15 Milan Wenzl.
Zákaz povolen, povolen zákaz. Vjezd aut do centra města pobavil Prahu
Zákaz povolen, povolen zákaz. Vjezd aut do centra města pobavil Prahu. Na konci listopadu nechala radnice Prahy 1 umístit dopravní cedule se zákazem vjezdu do části centra od 22 hodin večerních do 6 hodin ranních pro všechna auta mimo dopravní obsluhu. Chtěla tak omezit noční hluk ve svých ulicích. Následující den ráno se ale proti cedulím ohradil primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Následovala zrušení platnosti cedulí přelepením oranžovými páskami.
close info Zdroj: Deník/Eliška Stodolová zoom_in Zákaz povolen, povolen zákaz. Vjezd aut do centra města pobavil Prahu.
Přineslo to rozruch: jednak kolem debat, zda má primátor takovou pravomoc, jednak v souvislosti s počínáním aktivistů. Ti podle svého vyjádření „zneplatnili zneplatnění“, když v noci strhali část pásek značky přeškrtávajících. Debata se vrátila zpět na radnici Prahy 1, která chce zákaz do vybraných ulic Starého Města včetně Dlouhé či Pařížské ponechat. Nyní chce ale zákaz zavést tím "správným způsobem", který už nepopudí magistrát. Jak to udělá zatím není jasné.
První vyhozený vánoční stromeček už na začátku prosince
Zřejmě první vyhozený vánoční stromeček široko daleko – a možná i v celé Praze – skončil o prvním prosincovém víkendu odložený u kontejnerů na tříděný odpad v Tajovského ulici na sídlišti Krč. Umělý stromek schovávaný z minulých let pro další použití zřejmě na počátku adventu nepřežil předvánoční gruntování: již tři týdny před Štědrým dnem padlo rozhodnutí, že letos už k navození té pravé vánoční pohody stačit nebude.
close info Zdroj: Deník/Milan Holakovský zoom_in Zřejmě první vyhozený vánoční stromeček široko daleko – a možná i v celé Praze – skončil o prvním prosincovém víkendu odložený u kontejnerů na tříděný odpad v Tajovského ulici na sídlišti Krč.
Kolik kopečků svařáků si dáte?
Svařák na zahřátí bude asi zmrazený. Zní to podivně, nicméně právě k takovým úvahám vybízela po několik dnů reklamní tabule u cukrárny na krčském sídliště v Praze. Bylo to na počátku listopadu, kdy se ochladilo – a do té doby téměř letní počasí hupslo rovnou do podzimu. Na to reagoval i podnik změnou reklamního upozornění. To se dá udělat jednoduše: stačí přece smazat nápis „zmrzlina“ a nahradit slovy „svařené víno“.
close info Zdroj: Deník/Milan Holakovský zoom_in Svařák na zahřátí bude asi zmrazený. Zní to podivně, nicméně právě k takovým úvahám vybízela po několik dnů reklamní tabule u cukrárny na krčském sídliště v Praze.
Původní oznámení cenové akce ale zůstalo. Vznikla tak nabídka budící pozornost. Když si zájemce dá dva kopečky svařáku, třetí kopeček dostane zdarma. Komu se to podařilo využít, není známo – nicméně u této cedule Deník vyslechl vtip o jisté kuchařce. Té prý při vaření zbyla spousta horké vody. Přišlo jí líto vylít ji jen tak bez užitku do odpadu, a tak ji schovala do mrazáku. Mít v kuchyni horkou vodu pěkně po ruce se přece vždycky.
Využijte jiné WC? Rada nad zlato
Pokud někde neuspějete, prostě jdete tam, kde to půjde a nebude problém. Logické, ne? Právě takový postup doporučuje cedule upozorňující na uzavření veřejného WC u stanice metra Nemocnice Motol. Shodou okolností s aprílovým datem: opatření platí od 1. dubna – a můžeme se dočíst, že již od roku 2016. Zdejší záchodky jsou z technických důvodů uzavřeny, a tak dopravní podnik lidem chtivým úlevy radí: „Použijte, prosím, veřejné WC v ostatních stanicích metra.“
close info Zdroj: Deník/Milan Holakovský zoom_in Pokud někde neuspějete, prostě jdete tam, kde to půjde a nebude problém. Logické, ne? Právě takový postup doporučuje cedule upozorňující na uzavření veřejného WC u stanice metra Nemocnice Motol.
Nepostrádá to logiku: firma po uzavření jedné ze svých provozoven doporučuje ctěné veřejnosti využít jiné své pobočky, jež zůstávají v provozu. Jenže – ruku na srdce: koho tlačí pocity, kvůli kterým obvykle toalety vyhledáváme, chuť cestovat mívá spíš menší nežli větší. Spíš by tak přivítal odkaz na jiné místo dostupné v lokalitě. To se však snáz řekne, než udělá. Jednak takové místo musí být dostupné – a potom: pokud budete jeho provozovatelem, měli byste zrovna v tomto případě radost, kdyby k vám konkurence posílala své kunčofty?