Šíření koronaviru v panelových a bytových domech je do jisté míry skrytou hrozbou. Někteří obyvatelé odkládají totiž ochranné pomůcky již za vchodovými dveřmi - tedy ve společných prostorách.
Řada obyvatel panelových či bytových domů porušuje, a to možná nevědomky, nařízení o povinném nošení ochrany dýchacích cest. I hned za vchodovými dveřmi, tedy ve společném prostoru bytového domu, totiž odkládají roušky. Tím nejenže porušují nařízení, ale rovněž ohrožují zdraví dalších zde žijících lidí.
„Jsem poměrně často svědkem toho, že velká část osob nepoužívá předepsanou ochranu dýchacích cest ve společných prostorách bytových domů, zejména na chodbách a ve výtazích. Problém není ani tak v tom, že by odmítali respektovat tuto povinnost, ale v tom, že o této povinnosti nevědí. Domnívají se, že výjimka stanovená pojmem bydliště se vztahuje na celou budovu, v níž bydlí, tedy i na společné prostory. Tento výklad však není správný,“ napsal do redakce Adam Pulec z Kladna.
Že se nejedná o ojedinělý problém, a to nejen v největším středočeském městě Kladně, potvrdili Deníku další lidé.
„Občas někoho takového vidím. Zabouchnou se dveře, jde k poštovní schránce a už si sundavá roušku. Pak jdou v klidu do výtahu, nebo po schodech. Vůbec jim nedochází rizika. Snažím se tyto lidi napomínat. Je to nezodpovědné,“ řekl Adam Truksa z Kladna žijící na sídlišti Václava Rabase.
„Není to ale jen o mladých lidech. U nás to dělají i někteří senioři,“ poznamenala Petra Buriánová z Rakovníka.
V případě porušení nařízení volat policii
I když někteří lidé považují společné prostory bytových či panelových domů již hranice „svého“ domova, rozhodně to tak není. Kladenská policistka Michaela Nováková Deníku potvrdila, že zmíněné prostory jsou brány jako veřejný prostor a je nutné zde dodržovat nařízení. Pokud v objektu bydlí lidé, kteří nehodlají respektovat nařízení a ohrožují zdraví ostatních, obraťte se na policii.
„Jedná se o veřejný prostor, můžeme dotyčné potrestat pokutou, pokud se zde pohybují bez roušek a porušují tak zákon,“ dodala policistka Michaela Nováková.
Právě společné prostory a vůbec všechna místa s vyšší koncentrací lidí jsou podle hygieniků a lékařů v současné době riziková z pohledu šíření nového koronaviru. Ten se šíří pomocí neviditelných kapének, které vydechujeme například při mluvení. Následně je další člověk vdechne, nebo se usadí na povrchu předmětu, třeba tlačítek ve výtahu. Důležité je proto dodržovat hygienické pravidlo 3R; tedy nosit roušku, pravidelně si mýt ruce teplou vodou a mýdlem nebo používat dezinfekci, a dodržovat bezpečné rozestupy. Čímž se snižuje riziko nákazy.
Ve Středočeském kraji od počátku pandemie covid-19 onemocnělo přes 100 000 lidí, vyléčilo se jich 85 000 a 1 279 jich zemřelo. Aktuální počet nakažených činí kolem 18 000.