„V angličtině se jim říká ´bretaňští skřítci´. Jejich malý vzrůst, kdy v dospělosti dorůstají maximálně do výšky 50 centimetrů a váhy 18 kilogramů, je adaptací na tvrdé klimatické podmínky jejich domovského ostrova Ouessant ležícího v Atlantiku při pobřeží Bretaně. Tento ostrov s velmi prostou vegetací je zmítaný silnými oceánickými větry a dešti," přiblížil původní nehostinnou domovinu ouessantských ovcí zoolog a manažer Zoo Tábor Ondřej Kott.

Původní obyvatelstvo Ouessantu chovalo tyto ovce po staletí, zejména pro jejich originální černou vlnu. Do světa ale toto plemeno vyrazilo až v posledních sto letech. „Břehy svého domovského ostrova tyto ovce opustily teprve na začátku dvacátého století a dodnes jsou v chovech spíše raritou. V zoologické zahradě v Táboře máme v současné době pětičlenné stádo," upozornil na neobvyklá zvířata Kott.

Nejlepší vizitka zoologické zahrady

Zoo Tábor se zaměřuje na chov a rozmnožování ohrožených druhů zvířat. První přírůstky letošního roku nicméně dokazují, že chová i jiná méně vzácná zvířata.

„Letos jde už o několikátý přírůstek, což považuji za dobrou zprávu a nejlepší vizitku naší zoo. Dokazuje to totiž, že se o zvířata staráme dobře. Do budoucna bychom rádi počet našich zvířat pravidelně navyšovali a jejich odchov je jednou z cest, jak toho dosáhnout," doplnil majitel Zoo Tábor Evžen Korec.

Prohlédnout si nové přírůstky na vlastní oči mohou návštěvníci už o víkendu 16. a 17. ledna. Celou zimu až do konce března je otevřeno o víkendech od 9 do 16 hodin.

Čtěte také: Prvních mláďat roku 2016 je v Zoo Tábor hned jedenáct