Nejen, že z ní lovili ryby, které přesouvali do větší části rybníka, ale také na břeh nosili různé harampádí, které se do vody dostalo za posledních dvanáct let. Přesně tak dlouho totiž nádrž nikdo nečistil. Čištění a výlovu se zúčastnilo také několik místních dobrovolnických spolků, jako například Natvrdlí, dobrovolní hasiči nebo fotbalisté.

Jak vlastně nápad na revitalizaci tak zvaného Malvaňáku vznikl, řekl Kladenskému deníku starosta Velvar Radim Wolák. „Oprava rybníku je již dlouhodobě v zájmu Velvarských, protože kdysi to býval kapří rybník, později slavná prvorepubliková plovárna, pak vybetonované koupaliště, které přestalo fungovat a zpustlo. Teď bychom byli rádi, kdybychom se v něm opět mohli koupat. Samozřejmě nebude splňovat normy, kterou mají oficiální koupaliště, ale chtěli bychom v něm vodu vyčistit tak, aby byla průzračnější a nezávadná," řekl starosta.

Hlavním krokem tedy bylo vyčistit menší nádrž rybníku od sedimentu. Společně s vodohospodářem, který se zabývá metodami čištění přírodě blízké, nyní budou Velvarští pracovat na samočisticím systému. „Voda se bude čistit přes kamínky a kořeny, tím pádem by měla být průzračnější. Máme v plánu také vysadit do rybníku vodní rostliny a s občanským sdružením Natvrdlí obložíme i betonovou hráz modřínovým dřevem," vysvětlil Wolák.

Úpravy menší nádrže Malváňáku vyjdou na čtyři sta tisíc korun a hradí je město ze svého rozpočtu. Další finance poskytlo sdružení Natvrdlí, které získalo prostředky od Nadace Via, a to v rámci projektu Místo, kde žijeme. „Před třemi lety jsme získali grant na úpravu okolí rybníku. Díky tomu tak u něj přibyly nové lavičky, prolézačky a podobně. Navíc jsme vyhráli soutěž o nejlepší úpravu veřejného prostranství roku, za což jsme od Nadace Via získali dalších padesát tisíc korun. Ty nyní Natvrdlí investují do obnovy hráze," konstatoval starosta.

Za účelem vytvořit z rybníku opět vhodné místo ke koupání se prací zúčastňuje stále více a více lidí, a to nejen místních, začínají se objevovat i přespolní. „Na pracovní soboty chodily desítky dobrovolníků. Hezky nás to spojilo, za což jsem moc rád. Místní přispívají také finančně," řekl Wolák.

Jde však o první krok. Město totiž nyní chystá s vodohospodáři velký projekt na celkovou úpravu nádrže a okolí, jak potvrdil starosta města: „Chtěli bychom, aby se okolí rybníku stalo rekreační zónou pro všechny, kteří k Malvaňáku najdou cestu. Měly by tam vzniknout cestičky, ale i tůňky a možná i nový rybník. Na tuto akci však budeme žádat o dotační prostředky."

Nyní Natvrdlí bojují také o to, aby byl Malvaňák, který je místem procházek, rybaření, fotbalových zápasů, hasičských soutěží, dětských dnů a dalších kulturních akcí, osázen novými stromy. „Dostali jsme se do finále soutěže o grant na podzimní výsadbu u Nadace Partnerství. Když ukážeme velkou podporu veřejnosti, to znamená, že získáme hodně hlasů, tak budeme moci na podzim vysadit 23 nových stromů, mezi nimi olše, břízy, jasany, topoly a lípy. Tím by počet nově vysazených stromů na Malvaňáku dosáhl stovky. Všechny dosavadní byly vysázeny díky adoptivním dárcům. Lidé mohou hlasovat do pondělí 3. července. Podrobnosti najdou na webových stránkách města Velvary," dodal starosta Velvar Wolák.