ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

„Ráda bych pomohla, ale nemám k tomu kompetenci,“ vzkazuje Středočechům Jermanová. V téhle věci může jen poradit, aby lidé nepodléhali panice. A jestliže obyvatelé měst plní nařízení vlády omezit pohyb na veřejnosti ve svých rekreačních objektech, prostě to tak je; nikdo s tím nic nenadělá. Kraj nikoho nemůže omezovat v užívání jeho nemovitosti.

Hejtmanka však připomněla i další souvislosti předčasného začátku hlavní rekreační sezony. „Mám informace, že na starosty je kladen velký tlak, protože v našich malých obcích už mají nedostatek vody,“ konstatovala. S tím, že už nyní, po polovině března, někde vydali zákazy mytí aut, napouštění bazénů i zalévání.

To, aby na své chaty a chalupy nyní nejezdili, nicméně v pátek doporučilo vlastníkům rekreačních nemovitostí ministerstva vnitra i zdravotnictví. S tím, že pokud přece jen pojedou – a víkend, pravda, začíná nádherným počasím! – měli by i tam respektovat současná bezpečnostní pravidla a co nejméně chodit mezi lidi. Ideálně zůstávat na vlastním pozemku.

Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení pro vlastníky objektů v rekreačních oblastech

Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení všem občanům, aby o prvním víkendu, který běží v režimu usnesení vlády o zákazu volného pohybu osob, vycházeli ze svých domovů jen v nejnutnějších případech a omezili návštěvu svých rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy, za účelem rekreace.

Ministerstvo zdravotnictví důrazně upozorňuje, aby občané s nařízenou karanténou nebo po kontaktu s pozitivním člověkem v žádném případě neopouštěli svá bydliště. Občané, kteří nepociťují příznaky onemocnění, mohou vycestovat do jiné lokality, s výjimkou lokalit uzavřených, při dodržení základních hygienických pravidel včetně vybavení rouškou – a za předpokladu, že v místě setrvají v uzavřeném prostoru rekreačního objektu a budou minimalizovat kontakt s okolím.

Zdroj: Martin Novotný, odbor komunikace s veřejností Ministerstva zdravotnictví ČR

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in