Nabídka všech nádraží

Jízdenky, které umožňují přestup mezi různými dopravci i rozdílnými dopravními prostředky, nově prodávají všechny osobní pokladny Českých drah na území systému PID. Dosud se daly koupit pouze na vybraných nádražích, nyní je to možné všude – v 93 stanicích, pochlubil se ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah pro Prahu a střední Čechy Jakub Goliáš. „Naše pokladny se stávají sítí kontaktních míst, kde si cestující mohou koupit i jízdenku PID a dostanou informace o tarifu,“ poznamenal Goliáš, který aktuální rozšíření označil jako skutečně masivní.

Tarif PID neurčuje cenu jízdného podle kilometrů ujetých jedním dopravním prostředkem, ale v závislosti na čase stráveném klidně i v několika různých vozidlech a počtu překonaných pásem. A pro cestující ve vlacích to může být velmi příznivá zpráva, upozornil ředitel krajské organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje Pavel Procházka. „V drtivé většině případů je to způsob, jak cestovat vlakem levněji,“ konstatoval; podívat se na cenu při využití jízdného PID tedy rozhodně doporučuje. Vyplácet se může zvláště v případě přestupu – a hlavně pravidelným cestujícím při využití předplatních časových kuponů. „Počet spojů, kde jízdné PID platí, se neustále rozšiřuje,“ doplnil Pocházka.

Ilustrační foto.
Víkend provázený bouračkami završily požáry na dálnicích

Ceny jsou rozdílné

Užití tarifu PID společného pro vlaky i autobusy ale neznamená, že se lidé po kolejích svezou za stejnou cenu jako po silnici, svěřil Deníku svoji zkušenost z jízdy z Berouna do hlavního města Kamil Nový. Netají se tím, že ho rozdíl překvapil. „Pokladní byla milá, nabídla porovnání cen se slevovou kartou In25 a s roční pražskou Lítačkou. Pak řekla, že jízdenka PID je levnější: když mám Lítačku, stačí lístek do Radotína. Stál 32 korun za čtyři vnější pásma na 90 minut,“ konstatoval k podrobnostem víkendové jízdy.

Právě to ho překvapilo: bylo to víc, než čekal. O pár korun, ale přece… Třičtvrtěhodinovou jízdu vlakem v duchu porovnával se svezením linkou číslo 380 jedoucí přes Rudnou, Chrášťany i tamní průmyslové zóny, jež s předplatním kuponem pro Prahu přijde na 24 Kč. „Cena vlaku s Lítačkou tak vychází stejně draho jako autobus bez Lítačky. Jen o korunu dráž, za 33 Kč, se přitom jede autobusem úplně mimo systém PID, který je v cíli za chvilku, protože frčí po dálnici,“ podivil se Nový.

Sám ale připouští, že kvůli ceně se pro jízdu na železnici nerozhodoval. Vlak prý v jeho případě byla jasná volba po zastávce v restauraci minipivovaru v blízkosti berounského nádraží, spojené s ochutnávkou velikonočního zeleného speciálu. Což je situace, kdy rozhodování mezi autobusovým a vlakovým nádražím, jež se nacházejí v těsném sousedství, není zrovna složité.

Lidé dorazili k předčasným volbám.
Dvě středočeské obce mají nová zastupitelstva

Zlevnění na polovinu

Operátoři veřejné dopravy, pražský Ropid neboli Regionální organizátor Pražské integrované dopravy a Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK), nicméně mají jasno: ve srovnání s běžnými cenami jízdného na železnici znamená uplatnění tarifu PID zlevnění cesty vlakem i o více než polovinu. A lístek navíc umožní i další svezení autobusem.

„Při cestě z Mělníka do Nymburka stojí obyčejná jízdenka Českých drah 76 Kč a se slevou In25 zaplatí cestující 57 korun. Pokud však použije třípásmovou jízdenku PID, vyjde ho cesta na pouhých 24 Kč,“ nabízí vlastní výpočet ředitel IDSK Pavel Procházka. S připomenutím, že jízdenku s platností 60 minut lze díky tarifnímu propojení ji použít i v regionálních autobusech. „Cestující tak může v Nymburce se stejnou jízdenkou přesednout na autobus a popojet několik zastávek, aniž by cokoliv doplácel,“ upozornil Procházka.

Výhodnost také pro Pražany, kteří vyrážejí vlakem na výlet, zdůraznil ředitel Ropidu Petr Tomčík. „Pokud už mají jízdenku pro Prahu, třeba předplatní kupon na Lítačce, stačí, když si u pokladny na nádraží dokoupí pouze lístek pro potřebný počet tarifních pásem za Prahou. Například cesta rychlíkem z Prahy do Kutné Hory dosud vyšla na 103 Kč při běžném jízdném Českých drah a na 77 Kč se slevou In25. Pokud cestující využije jízdné PID a dokoupí si k pražské Lítačce sedmipásmovou jízdenku do Kutné Hory, zaplatí jen 54 Kč,“ propočítal Tomčík.

Jízdenky Pražské integrované dopravy na vlak
- Nově je lze koupit ve všech osobních pokladnách Českých drah na území systému PID – v 93 stanicích
- Jízdenky PID v řadě případů nabízejí levnější cestování než v případě využití běžného železničního tarifu
- V nádražních pokladnách lze zakoupit jednotlivé i předplatní jízdenky v cenách od 18 do 4800 Kč: od dvou do 11 pásem, od půl hodiny po čtvrt roku
- Platnost jízdenky PID zakoupené na podkladně si zákazník zvolí už při nákupu – tyto jízdenky se tedy již dále neoznačují
- Jízdenky zakoupené v pokladnách Českých drah platí i ve výletních vlacích Klubu železničních cestovatelů – společnosti KŽC Doprava
- V souladu s vyznačeným časovým intervalem a počtem pásem platí jízdenky i při přestupu na autobusy a městskou hromadnou dopravu zařazené do systému PID
- Postupně se na vlakových nádražích i významných zastávkách rozšiřuje také síť prodejních automatů i označovačů na „běžné“ jízdenky PID

Lokálka spojující středočeský Mochov a nedaleké Čelákovice po dvanácti letech opět ožije.
Čtyři kilometry vlakem za sedm minut. Kam se hrabe jízda autem!