O holešovické filharmonii se intenzivně mluví přes rok. Nyní se věci daly do pohybu. Od května je znám vítěz architektonické soutěže, se kterým hlavní město nyní uzavřelo smlouvu. BIG bude následujících devět měsíců architektonický návrh pilovat.

„Podepsali jsme smlouvu o dílo a můžeme se pustit do další fáze prací na tomto významném projektu. Vltavská filharmonie bude specifická tím, že bude přístupná všem, a to díky venkovním terasám vedoucím od břehu řeky až na střechu. Věřím, že tento projekt vrátí Prahu a celou Českou republiku na mapu současné světové architektury, ale také nastartuje proměnu navazujícího největšího pražského brownfieldu, 110hektarového území Bubny-Zátory,“ uvedl primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti).

Z opravy Barrandovského mostu v Praze.
Barrandovský most se otevře 17. října, úprav se dočká také dopravní značení

Od vyhlášení vítěze architektonické soutěže před pěti měsíci Praha získala územní plán a projekt schválilo zastupitelstvo i rada. První návštěvníci se do kulturního centra podívají nejdříve za deset let.

Představení občanům

Jak bude filharmonie vypadat, chce magistrát ukázat občanům formou participačního kontejneru. Od pondělí do středy 26. října ho můžou zájemci navštívit na Strossmayerově náměstí. Na první listopadovou středu je v Centru architektury a městského plánování (CAMP) naplánované setkání a diskuse s architekty.

„Již příští týden začne další kolo setkání s veřejností, ve kterých budeme zjišťovat přání obyvatel ohledně finální podoby Vltavské filharmonie,“ nastiňuje zapojení veřejnosti ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. Lidé můžou projekt připomínkovat vyplněním papírového nebo online dotazníku.

Vizualizace nové ekologické čtvrti v Praze.
Bez plynu a uhlí. V Praze by měla za pár let vzniknout ekologická čtvrť

Moderní kulturní centrum počítá se třemi koncertními sály, hudebním oddělením Městské knihovny, vzdělávacími a multifunkčními prostory pro využití školami, kroužky nebo veřejností a střešní restaurací.

Vltavská filharmonie doplňuje zástavbu holešovického brownfieldu na území Bubny-Zátory, kde město plánuje klimaticky neutrální čtvrť a nové byty pro dvacet pět tisíc obyvatel. Jak na filharmonii, tak na budoucí čtvrť se snáší kritika týkající se především nedostatku zeleně a vysoké ceny budoucích bytů. Filharmonie bude podle aktuálních odhadů stát 9,4 miliardy korun.