Místem, kde není radno vlézt do vody už při pouhém pohledu hladinu zelenající se tak, jako kdyby tam někomu spadl hrnec se špenátem, je oblast Županovic na přehradní nádrži Slapy. Že zrovna zde je to bída, potvrzuje i Luboš Mandík z příbramského pracoviště krajské hygienické stanice. „Od minulého týdne došlo k výraznému rozšíření obsahu sinic – a v současné době je voda v této lokalitě nevhodná ke koupání,“ konstatoval.

Připomněl, že významný rozvoj sinic byl v uplynulých dvou týdnech potvrzen i jinde – v části Slap u Staré Živohoště, všech sledovaných koupacích oblastech středočeské části Orlíku i na několika menších vodních plochách: koupališti Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku, písníku Hradišťko I v okrese Kolín a v případě jezer Ostrá a Poděbrady na Nymbursku. Tam sice hygienici od koupání neodrazovali – radili však se pak osprchovat (zvlášť v případě, že se jedná o alergiky, oslabené jedince, malé děti nebo těhotné ženy). To většinou platí dál – avšak někde už nikoli: kvalita vody se zlepšila v písníku Hradišťko I a v jezeru Poděbrady. Tyto lokality si na pětibodové stupnici obdobné známkování ve škole zlepšily hodnocení z trojky na dvojku. Naopak mezi trojkaře se kvůli rozvoji sinic nově zařadil i Pilský rybník u Sedlce-Prčice při pomezí Příbramska a Benešovska.

Ne všem lidem sezona končí

Mandík současně poznamenal, že jak současné počasí, tak dlouhodobá předpověď milovníky venkovního koupání nepotěší: hlavní koupací sezona zřejmě skončila. „Jsou však jedinci, a není jich málo, kterým nepříznivé počasí, chladnější voda a zatažená obloha při koupání nevadí,“ konstatoval. Pro ty hygienici připraví ještě jedny rozbory, neplánované, v příštím týdnu: znovu prověří lokality, které jsou kvůli sinicím nyní hodnoceny stupněm 3.

Předčasně byla letos ukončena koupací sezona v biotopu Jince na Příbramsku. „Vzhledem ke zhoršené mikrobiologické kvalitě vody – a rovněž z důvodu zhoršeného počasí,“ osvětlil Mandík důvody. Vodu nevhodnou ke koupání (tedy s hodnocením stupněm 4) má vedle Županovic se sinicemi ještě Nový rybník v Příbrami – tam je to kvůli prokázanému výskytu cerkarií; larev motolic vyvolávajících kožní onemocnění. Ke stupni 5, označovanému jako „zákaz koupání“, letos hygienici v kraji sáhnout nemuseli.