Na 29 příležitostí, které její tým považuje za nejvýznamnější a byla by škoda nechat si je ujít, upozorňuje v přehledu „top akcí“ pro rok 2020. Nejvíce se jich koná od jara do podzimu. Vesměs se jedná o již osvědčené a oblíbené aktivity – často lákající návštěvníky z daleka a namnoze i z ciziny – u nichž je skvělým doporučením už samotný název.

Pozvánky, které se podle krajské turistické centrály vyplatí už nyní si poznačit do diáře, se týkají skutečně velmi rozmanitých aktivit konaných v celém kraji. S tím, že na své si přijdou hudební nadšenci, obdivovatelé tradic a lidových zvyků – a zvláště příznivci historických slavností a jarmarků; nudit se však prý jistě nebudou třeba ani milovníci dobrého jídla a pití.

Vrcholné akce roku 2020

31. ledna: Noc hotelů

Hotely zapojené do této akce nabízejí za symbolickou cenu přespání místním, aby zájemci poznali, jak se v jejich městech nocuje ubytovaných návštěvníkům a jakých nabídek mohou využívat. Někde jsou tyto akce spojeny i s představením hotelového zázemí, toho, jak hotel funguje v roli zaměstnavatele nebo třeba jak likviduje odpad.

6. března: Dark SNOW

Noční lyžařské závody ve sjezdu ve Ski areálu Monínec. Zúčastnit se může každý lyžař včetně amatérů.

10. – 13. dubna: Sedlecká pouť

Příležitost k návštěvě Kutné Hory – tentokrát spojená s adrenalinem, zábavou a cukrovou vatou. A samozřejmě i s možností zavítat rovněž do historického centra plného památek a nádherných vyhlídek.

Fotogalerie: Sedlecká pouť v Kutné Hoře

25. dubna - 4. června: Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram

Festival vážné hudby připomínající odkaz hudebního skladatele Antonína Dvořáka, jednoho z nejslavnějších středočeských rodáků, má již více než 50letou tradici. Pomáhá objevovat nejen krásy hudby, ale i zajímavých míst Příbramska.

2. – 3. května a 12. – 13. září: Hrnčířské a řemeslné trhy

Hrnčířské trhy na Husově náměstí v Berouně přilákají dvakrát do roka stovky českých i zahraničních hrnčířů a tvůrců dalšího keramického zboží. Jejich stánky doplňují další tradiční řemesla a doprovodný program.

Fotogalerie: Hrnčířské trhy na Husově náměstí v Berouně

8. – 10. května: Lodě na Labi

Nymburský festival představuje motorové čluny, nabízí výletní plavby, ale také řemeslné trhy a dílničky pro děti. Součástí programu je i Labidiáda – soutěž ve splavování řeky na čemkoliv.

Fotogalerie: Lodě na Labi

16. května: Pochod Praha – Prčice

Legendární dálkový pochod s možností volby tras různé délky a náročnosti; až po celých 70 km. Leckteří pochodníci se účastní pravidelně, pro jiné jde o mimořádnou výzvu spojenou s překonáním sama sebe.

Fotogalerie: Pochod Praha-Prčice

5. června: Noc kostelů

Noční návštěvy zapojených kostelů spojené s prohlídkou jindy nepřístupných prostor a rozmanitými programy: koncerty, prohlídkami při svíčkách, workshopy či debatami – a někde třeba i se společným grilováním.

6. – 7. června: Královský průvod z Prahy na Karlštejn

Připomenutí doby císaře a krále Karla IV. a jeho tradičního putování s korunovačními klenoty. Na cestě podél Berounky se ke kostýmované družině mohou připojit všichni zájemci.

6. června: Okoř se šťávou

Jedna z „prvních vlaštovek“ sezony letních festivalů – nejen s bohatým hudebním programem, ale i s výhledem na romantickou kulisu Okoře.

8. – 12. června: Metalové sympozium

Do Mladé Boleslavi se sjíždějí z celého světa kováři a výtvarníci. Výtvory z předešlých akcí si lze prohlédnout při procházce Metalovou stezkou.

Fotogalerie: Metalové sympozium v Mladé Boleslavi

12. – 14. června Kmochův Kolín

Mezinárodní festival dechové hudby v moderním provedení, který připomíná odkaz kolínského rodáka, dirigenta a skladatele Františka Kmocha.

Fotogalerie: Závěrečný monstrkoncert festivalu Kmochův Kolín

Fotogalerie: Mažoretková show 56. ročníku Kmochova Kolína

12. – 14. června: Votvírák

Tradiční hudební festival na bývalém letišti Boží Dar u Milovic, často označovaný za skutečné „otevření“ festivalové sezony. Multižánrový open air festival přináší to nejlepší z české a slovenské rockové, popové i hiphopové scény.

Fotogalerie: Votvírák 2019

13. června Slavnost královny Johanky

Slavnost v Rožmitálu pod Třemšínem tradičně připomíná nejen královnu Johanku, druhou manželku krále Jiřího z Poděbrad, ale i významné události spjaté s městem. Zvláštností historické slavnosti je běh s kancem na zádech.

20. – 21. června: Královské stříbření Kutné Hory

Historická slavnost připomínající krále Václava IV. – a také dobu rozkvětu královského města Kutná Hora v době rozmachu těžby stříbra před šesti stoleími.

1. – 5. července: Prokopská pouť

Pouťové slavnosti v Příbrami – v hornickém provedení k připomenutí sv. Prokopa (považovaného mimo jiné za patrona havířů).

Fotogalerie: Prokopská pouť v Příbrami

10. – 12. července Rally Bohemia

Tradiční a prestižní a automobilový závod na Mladoboleslavsku, jehož kategorie osloví všechny příznivce čtyř kol: moderních aut, historických veteránů i těch, kteří fandí alternativním pohonům vozidel.

Fotogalerie: Rally Bohemia 2019 - 2. etapa

30. července – 2. srpna: Let It Roll

Největší drum&bassový festival na světě, který opakovaně získal také ocenění pro nejlepší akci svého druhu, láká návštěvníky opravdu z celé planety. Je vyhlášený i pro svůj důraz na vizuální stránku: spojení s hudby s projekcí a světelnou show.

Fotogalerie: Milovický festival Let it Roll.

31. července – 1. srpna: Highjump

- Dechberoucí akrobatické skoky do vody, známé jako cliffdiving, v hříměždickém lomu doplňuje večer hudební a taneční party.

Fotogalerie: Highjump 2018

20. – 23. srpna: Noir Film Festival

- Prostory středověkého hrad Křivoklát jsou již tradičně provázány s černobílými filmy žánru spojovaného především se 40. a 50. lety minulého století – a jejich kouzlo a celkový dojem ještě umocní.

12. září: Lidický okruh

Spanilá jízda motoristických veteránů má svůj počátek již v roce 1950. Tehdy byly uspořádány první automobilové a motocyklové závody k uctění památky vypálených Lidic.

12. září: Příbramská svatohorská šalmaj

Akce plná hudby, tance, divadla a řemesel – a to s propojením historických vlivů i současnosti – oživí různá místa v Příbrami. Hlavní program se odehrává se před poutním areálem Svatá Hora.

18. – 20. září: Mělnické vinobraní

Jedna z nejstarších a největších slavností vína, burčáku i rozmanitých pochoutek u nás. Akci doplňuje i jarmark, hudební program a vystoupení pouličních umělců.

Fotogalerie: Mělnické vinobraní 2019

28. září: Národní svatováclavská pouť

Tradiční křesťanská pouť ve Staré Boleslavi s bohatým doprovodným hudebním i kulturním programem včetně jarmarku, ale i pouťových atrakcí.

28. října: Den Středočeského kraje

V Den vzniku samostatného československého tátu se slaví také Den Středočeského kraje. Vlastní akce v jeho rámci pořádá řada kulturních institucí v celém regionu.

6. – 17. listopadu: Talichův Beroun

Mezinárodní festival klasické hudby pořádaný od roku 1983.

20. – 22. listopadu: Slánské jazzové dny

Mezinárodní festival jazzové hudby, který posluchačům tradičně nabízí vystoupení špičkových muzikantů domácích i zahraničních.

20. listopadu – 30. prosince: Lidové Vánoce v Polabí

Skanzen v Přerově nad Labem nabízí kouzlo staročeských Vánoc s jejich zvyky, obyčeji i výzdobou uplatňovanou v lidovém prostředí. O víkendech si návštěvníci mohou vyzkoušet tradiční řemesla.

5. – 6. a 12. – 13. prosince: Královský advent na Křivoklátě

Adventní trhy přímo na hradě Křivoklát s tradičními řemesly, ale i historickou slavností, kde nechybí hudba, vystoupení kejklířů či šermířské souboje.

Fotogalerie: Královský advent na hradě Křivoklát

Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu