V návaznosti na čtvrteční rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu stanovila, že krajem zřizované instituce působící v oblasti kultury budou od pátku uzavřeny pro veřejnost. Až do odvolání. Podobné opatření začalo již před několika dny platit i v kulturních institucích provozovaných státem a v historických objektech spravovaných Národním památkovým ústavem.

Trochu jiný režim platí pouze ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně, která nezůstala úplně nedobytná. I tam však zrušili všechny plánované akce a platí opatření, jejichž cílem je zásadně omezit přímý kontakt zaměstnanců se čtenáři.

Online reportáž

Čítárna a studovna jsou uzavřeny, vrácené knížky se nyní nepřijímají (s prodloužením lhůty, takže se čtenáři nemusejí obávat sankcí). Možnost půjčování ale zůstává zachována – s tím, že volný výběr umožněn není a objednávat knihy je možné výhradně elektronicky; následné vyzvednutí pak musí být domluveno (a oboustranně potvrzeno) prostřednictvím telefonu nebo e-mailu.

Tento mimořádný režim začal fingovat od čtvrtka – a nic se na něm nemění. Čtenáři možnost získat nové čtivo využívají, potvrzuje ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Již první den po vyhlášení mimořádného provozního opatření se výpůjčky podle jeho sdělení ztrojnásobily. „Všechny objednávky se podařilo vyřídit,“ uvedl ředitel.

Lidé dostanou jinou práci či zůstanou doma

Krajský úřad v pátek informoval, že ještě před vyhlášením nouzového stavu začal pozorně sledovat stavy pracovníků v denním provozu krajských kulturních institucí – a hodlá v tom i pokračovat. Ve čtvrtek z celkového počtu 581 zaměstnanců pracovalo 433. Nyní, když je zavřeno, se počty lidí přítomných na svých pracovištích – přesněji v aktivní službě – ještě sníží.

„Pokud návštěvnický provoz zajišťují osoby zaměstnané na základě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti, oznámí jim ředitelé odklad provádění práce. Pokud návštěvnický provoz zajišťují kmenoví zaměstnanci, budou řediteli institucí převedeni na jinou práci,“ konstatovala Helena Frintová z kanceláře hejtmanky.

Připomněla, že do provozu kulturních institucí fungujících jako příspěvkové organizace kraje zasáhlo i uzavření škol: pět zaměstnanců zvolilo ošetřování člena rodiny a zůstalo s dětmi doma. „Celkem 55 zaměstnanců čerpá řádnou dovolenou; nejvíce na Kolínsku, kde právě dobíhá týden jarních prázdnin,“ uvedla dále.

Pro nemoc nyní nechodí do práce celkem 31 zaměstnanců – nikdo z nich však nemá diagnostikovánu nákazu koronavirem (a ani v souvislosti s ním nařízenou karanténu).

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník