Nepůjde o novinku, sdělila Deníku mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Drony a GNSS stanice (což jsou systémy pro využívání satelitního signálu k přesnému určování polohy, sloužící třeba i v geodézii nebo k řízení pohybu zemědělské techniky) středočeská policie k dokumentování dopravních nehod nebo míst trestných činů už využívá.
Začala loni v červenci a postupně nasazení tohoto systému rozšiřuje. Zkušenosti si nemůže vynachválit. „Dokumentace nehody – včetně výhledových poměrů jejích účastníků – představuje deset až patnáct minut,“ uvedla Suchánková.
Takovou náhradu tradičního zaměřování a zakreslování situace oceňuje středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Dopravní kolaps, který nastane na frekventované silnici poté, co se stane nehoda, zná každý z nás. Pomocí dronů dokáže policie místo rychle nasnímkovat a zaměřit s velmi vysokou přesností a bez prodlev,“ připomněla. „Místo dopravní nehody je mnohem rychleji zadokumentováno – a uvolněno,“ upozornila hejtmanka na souvislosti.
Tuto metodu nyní středočeská policie využívá v rámci čtyř územních odborů (ty s výjimkou okolí Prahy prakticky odpovídají okresům); na dalších třech nasazení připravuje, kdy už má techniku nakoupenou a nyní školí obsluhu. „Co nevidět se vše rozjede,“ slibuje Suchánková. Zbývá šest územních odborů, kde je třeba začít: pořídit drony, připravit policisty na jejich ovládání a nakoupit GNSS stanice. Právě s tím má policii pomoci dar od kraje.
Rozhodně to prý je krok správným směrem. Přínosem totiž není jen zrychlení práce, což vede ke zkrácení doby nutného omezení provozu v místech dopravních nehod.
„Výstupy pořízené za využití bezpilotních prostředků, GNSS stanice a 3D modelace velice kladně hodnotí jak samotní policisté, kteří již touto metodou dokumentují místa dopravních nehod či trestných činů, tak i státní zástupci a soudci,“ připomněla Suchánková. S dodatkem, že drony mají navíc i další využití: například při pátracích akcích – nebo pro lepší řízení společných zásahů záchranných složek na místě rozsáhlejších malérů.
Nákupů má být víc – včetně aut pro hasiče
O poskytnutí daru, díky kterému by policie měla také pořídit pro hlídková vozidla další záchranářské batohy s rozšířeným vybavením pro poskytování první pomoci (a to včetně přístroje AED neboli automatizovaného externího defibrilátoru) a rozšířit síť bezobslužných kontaktních míst Pol Point, budou středočeští zastupitelé rozhodovat v pondělí 25. října.
Celkově jim však krajští radní navrhují odsouhlasit poskytnutí částky v sedmimilionové výši. Další tři miliony korun mají být určeny pro Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje na nákup aut: užitkových, velitelských, sloužících k přepravě řídících důstojníků, i osobních vozidel pro hasiče zajišťující výkon státního požárního dozoru.
I užitkové vozy budou mít rozmanité uplatnění. Poslouží například pro přepravu technických prostředků, sorbentů k záchytu uniklých ropných látek, jímacích nádob, čerpadel na nebezpečné látky a podobně. V případě živelních pohrom umožní například transport stravy, vody a materiálu, který je nutný k zajištění nouzového přežití obyvatelstva. A stát nezůstanou ani při dalších mimořádných situacích – vždyť třeba v souvislosti s pandemií covid-19 to byli právě hasiči, kdo zajišťoval přepravu ochranných prostředků, dezinfekce či rozvoz antigenních testů.