VZP ve středu informovala o tom, že za léčbu 20 nejnákladnějších pojištěnců loni zaplatila rekordní půlmiliardu korun: 493,89 milionu. Vůbec „nejdražšími“ pacienty se loni stali muži z Moravy trpící spinální svalovou atrofií (SMA). Za toho z Moravskoslezského kraje pojišťovna zaplatila 57,3 milionu korun – šlo o dvouletého chlapce, jemuž byl podán léčivý přípravek Zolgensma – a pacient z Jihomoravského kraje ji stál 57,2 milionu. V pomyslném žebříčku útrat se ze středních Čech vyskytuje nejvýš žena se stejnou diagnózou SMA, v celostátním srovnání na 4. příčce, jejíž náklady léčení byly vyčísleny na bezmála 54 miliony korun. Prahu lze v tomto porovnání najít až na 10. pozici, kde ji „zastupuje“ žena s NCL, neuronální ceroidní lipofuscinózou; náklady dosahují 17,7 milionu.

Za 20 nejnákladnějších pacientů loni VZP podle slov své mluvčí Viktorie Plívové zaplatila zmiňované 494 miliony korun, z čehož léčivé přípravky si vyžádaly 342 miliony. Právě používání nejmodernějších léků přineslo změnu struktury žebříčků „nejdražších“ pacientů, jimž v minulosti zpravidla dominovali hemofilici; pacienti s poruchami srážlivosti krve. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek v té souvislosti připomněl, že toto je cesta, jíž by se nejrozšířenější zdravotní pojišťovna v zemi chtěla ubírat: zajišťovat pro klienty tu nejlepší možnou péči, která je k dispozici. „Už dnes se Česko z pohledu dostupnosti moderních vysoce inovativních, a tedy i nákladných léčivých přípravků posouvá na přední místa mezi evropskými zeměmi,“ pochlubil se.

„Mezi dvacítkou nejnákladnějších klientů VZP roku 2020 byli čtyři pacienti (jeden roční a tři dvouletí), kteří trpí SMA a kterým byl podán lék Zolgensma. Náklady na léčbu jednoho pacienta genovou terapií dosahují až několika desítek milionů korun,“ uvedla Plívová. Také náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči David Šmehlík hovoří řečí, jež pacientům, kteří od svého lékaře slyšeli, že za ně zdravotní pojišťovna odmítá uhradit péči i v řádu stokorun, musí znít jako z jiné planety: „Investujeme do zvyšování dostupnosti a zlepšování přístupu pojištěnců k nejmodernější terapii. Klíčem je aktivní léková politika VZP, která zásadně změnila dostupnost moderní terapie pro naše pojištěnce a řízení výdajů na tyto nákladné terapie…“ Konkrétně zmiňuje nejmodernější terapii pro pacienty s cystickou fibrózou, onkologickými diagnózami nebo právě SMA.

K velice drahým diagnózám se nadále řadí hemofilie. Nebo onkologická onemocnění, u nichž VZP klade důraz na včasný záchyt nemoci, který výrazně přispívá k vyšším šancím na úspěšnou léčbu – a z čistě účetního pohledu také snižuje náklady. Pojišťovna proto zve klienty k účasti na screeningových programech, jenž slouží k případnému časnému záchytu karcinomu prsu, kolorekta a děložního čípku. „Vloni se na ně dostavilo až o 188 tisíc klientů méně než v roce 2019,“ posteskla si Plívová

Nejdražší klienti VZP v Praze a okolí

- Žena ze Středočeského kraje – infantilní spinální svalová atrofie: 53 985 533 Kč
- Muž ze Středočeského kraje – získaný nedostatek koagulačních faktorů: 23 444 230 Kč
- Žena z Prahy – neuronální ceroidní lipofuscinóza: 17 653 527 Kč
- Žena z Prahy – neuronální ceroidní lipofuscinóza: 15 761 132 Kč
- Muž ze Středočeského kraje – Hunterův syndrom: 15 581 660 Kč
- Žena ze Středočeského kraje – chronické respirační selhání: 15 325 974 Kč
- Žena z Prahy – akutní lymfoblastická leukemie: 14 299 168 Kč

Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna; TOP 20 nejnákladnějších pacientů v roce 2020