Strasti při hledání a mnohdy i po nalezení bezbariérových toalet potvrzuje z vlastní zkušenosti vozíčkářky Marcela Václavíková z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Prvním krokem je nalézt místo, druhým mnohdy bývá sehnat klíč.

„Leckdy se stane, že zjistíte, že je místnost využívána třeba jako sklad úklidových prostředků,“ uvedla Václavíková. A pokud je odemčeno trvale, to, že tam příchozí narazí na sprejerské čmáranice, může být ještě tím nejmenším. Často ho uvítá nepořádek, může se také setkat s narkomany nebo jinými pochybnými existencemi, pro které jde o oblíbené útočiště.

Řešením jsou uzamykané záchodky, od nich může mít klíč pouze ten, kdo je potřebuje využívat. A takovým klíčem je univerzální Euroklíč. Jak už napovídá název, pasuje do jednotných zámků nejen u nás, ale i v dalších zemích. A jeho úkolem je nejen otevírat dveře toalet. Zpřístupnit bez nutnosti shánět obsluhu může třeba i speciální výtah nebo schodišťovou plošinu.

Eurozámky u nás slouží na téměř dvou tisících míst, jen v Praze jich je 120 a ještě o stovku více ve středních Čechách. S hledáním toho nejbližšího může pomoci mobilní aplikace Euroklíčenka. Pomáhají především v obchodních centrech, ale i na čerpacích stanicích, nádražích, úřadech nebo v zařízeních kulturních, zdravotnických a v charitativních organizacích.

Nejen pro vozíčkáře

Euroklíče byly původně určeny pouze vozíčkářům. Posléze se jejich používání rozšířilo na další lidi s handicapem, stejně jako na lidi s vybranými chronickými onemocněními vyžadujícími vhodné prostředí k hygieně. A nejde jen o uživatele stomických pytlíčků nebo třeba onkologické pacienty. Právo stát se jejich uživateli mají například lidé s cystickou fibrózou, střevními záněty, močovými dysfunkcemi nebo třeba i diabetici.

Možnost využívat zázemí vyhrazené pro návštěvníky z kategorie potřebných je nyní otevřena i pro zdravé rodiny. Euroklíč si totiž mohou dlouhodobě zapůjčit i všichni rodiče dětí ve věku do tří let. Cestu ke klíči jim zprostředkuje spolek Síť pro rodinu, který sice sídlí v centru Prahy, avšak na svém webu nabízí i možnost předání klíče na jiných distribučních místech.

Novinkou, kterou představili středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) a krajský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS), je možnost zapůjčit si klíč také pro pěstouny – to se však vztahuje pouze na ty s trvalým bydlištěm ve Středočeském kraji. Opět platí hranice tří let věku nejmladšího opatrovaného dítěte dítěte.

Pouze pěstouni na přechodnou dobu, kteří dočasně přebírají přebírají děti v krizových situacích, o něž se starají do doby, než se najde dlouhodobé řešení, mají nárok na zapůjčení klíče dlouhodobě: nikdy totiž neví, kdy a jak staré dítě náhle dostanou na starost.

Na šestadvaceti místech

Pěstouni, jak připomněla hejtmanka Pecková, si Euroklíč mohou vyzvednout na pracovištích orgánu sociálně právní ochrany dětí (známých pod označením OSPOD), ve středních Čechách fungují v 26 větších městech. Lidem s handicapem nebo s vybranými diagnózami zprostředkuje získání Euroklíče některá z organizací či institucí, které s těmito pacienty pracují.

WC na Euroklíč na Kladensku

Kladno

Čerpací stanice MOL, Americká
Čerpací stanice OMV, Kročehlavská
Čerpací stanice PAP OIL, Kročehlavská
ČSSZ - OSSZ Kladno, Fibichova
Hypermarket Kaufland, Italská
Hypermarket Tesco, Americká
Knihovna, Nám. Sítná
Sládečkovo vlastivědné muzeum, Zádušní
Středočeská vědecká knihovna, Gen. Klapálka
Základní umělecká škola Kladno, Moskevská
Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance, Čermákova
ZŠ a Praktická škola Kladno, Pařížská
Železniční stanice Kladno, Milady Horákové

Slaný
Čerpací stanice PAP OIL, Ouvalova
Čerpací stanice PAP OIL, Pražská
Čerpací stanice Shell - rychlostní komunikace R7
Hypermarket Kaufland, Ouvalova
Městské divadlo Slaný, Wilsonova ul.
Víceúčelová sportovní hala, Lacinova
Vlastivědné muzeum, Masarykovo náměstí
Železniční stanice Slaný, Wilsonova

Stochov
Pasáž obchodu, Mírové náměstí
Střední odborné učiliště, J. Šípka