Velký zájem lidí o očkování chránící před těžkým průběhem covidu-19 v pondělí 18. července zaznamenali zdravotníci v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici. Od zahájení očkování v 9 hodin ráno registrovali zájem desítek lidí a před pracovištěm se tvořila fronta. Z toho důvodu nemocnice do konce týdne prodloužila otevírací dobu očkovacího centra.

Očkování máte za sebou dříve, než se nadějete
Arzenál pro další vlnu covidu: Šest vakcín a léky, které pomáhaly i s artritidou

Podobně na tom byla i fakultní nemocnice v pražském Motole. "Od rána už jsme vydali 120 pořadových čísel. Naše kapacita je v tuto chvíli cca 50 denně, takže dnes budou naši zdravotníci pracovat přesčas," uvedla kolem poledne mluvčí Pavlína Danková. Podle ní dnes všichni zájemci očkování obdrželi a nemocnice nyní zváží rozšíření otevírací doby centra.

Zvýšený zájem dnes registrovalo i očkovací centrum v ulici Na Strži na Pankráci, které původně provozovala firma Medicon ve spolupráci s magistrátem jako metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru. Nela Janoschová z firmy Medicon řekla, že zájem o očkování je dnes oproti minulým týdnům zhruba dvojnásobný, primárně šlo o čtvrté dávky.

Nutnost rozšiřovat kvůli očkování provozní dobu zatím neočekávají nemocnice ve středních Čechách. "Jaký bude zájem, to je těžko předvídat, dnes je první den," řekl středočeský koordinátor očkování Martin Polák. Většina z 19 očkovacích míst v regionu podle něj očkuje trvale v omezeném režimu.

V ČR se objevila nová varianta koronaviru, nechrání před ní prodělání nemoci

V Česku se objevil první případ nové subvarianty koronaviru s označením BA.2.76. Je blízká subvariantě BA.2.75, které se říká Kentaur. Zřejmě před ní nechrání prodělání nemoci. Informoval o tom v pondělí Státní zdravotní ústav (SZÚ). Z pozitivních testů na koronavirus nyní v Česku 96 procent tvoří nakažlivější subvarianty omikronu BA.5. nebo BA.4.

"Subvarianta BA.2.76 se, podobně jako Kentaur s označením BA.2.75, řadí do rodiny mutací, jejichž vývoj považujeme za dobré sledovat, ostatně tu s označením Kentaur už Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo mezi varianty zájmu," uvedla Helena Jiřincová. Subvarianta Kentaur zatím v Česku prokázána nebyla.

Podle dostupných informací ze zahraničí uniká subvarianta BA.2.76 dobře neutralizačním protilátkám. "To znamená, že proti ní není dostatečná imunita po prodělání nemoci, a to ani po infekci omikronem, především variantou BA.1," podotkla Jiřincová.

Očkování proti covidu. Ilustrační snímek
Očkování čtvrtou dávkou pro lidi nad 18 let začne od pondělí, oznámil Válek

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. V minulém týdnu už denní nárůst případů dvakrát překonal hranici 2000. Důvodem jsou především nakažlivější submutace BA.4 a BA.5. Podle SZÚ ale přibývá i subvariant omikronu s označením BE a BF, které převažují v Německu nebo v Británii. "Bližší informace k těmto variantám ale dosud nejsou k dispozici, stejně tak není jasné, jak se uplatní v konkurenci s BA.2.75," uvedl SZÚ.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) označil nynější vlnu koronaviru za očekávanou, i když se podle něj nepředpokládalo, že bude tak silná. Plošné zavedení protiepidemických opatření vyloučil. "Počet hospitalizovaných a těch se závažným průběhem se zásadním způsobem nezvyšuje. Klíčové je, že naprostá většina pacientů nemá zásadní potíže a leží doma. Virus se změnil, a to, že člověk chytí covid i dvakrát za rok, to se stává realitou," řekl Válek při dnešní návštěvě královéhradecké fakultní nemocnice.

Za dvě hlavní zbraně proti šíření koronaviru považuje preventivní očkování a nošení roušek nebo respirátorů. S tím souhlasí i ředitelka SZÚ Barbora Macková. "Nošení ochrany úst a nosu, ideálně respirátorů alespoň třídy FFP 2, má smysl všude tam, kde je vysoká koncentrace lidí a špatné větrání, a také tam, kde jsou lidé více náchylní k nákaze kvůli svému zdravotnímu stavu. Týká se to tedy především prostředků hromadné dopravy, zdravotnických zařízení a domovů seniorů," uvedla.

Podle odborníků se současná letní vlna covidu-19 blíží ke kulminaci. Například ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ve čtvrtek uvedl, že její vrchol čeká za týden či deset dní.