Nájezdy divočáků na hrací plochu nejsou ojedinělé. Podle starosty Sazené Petra Knoflíčka, který je současně i fotbalistou, zničila prasata sportoviště od listopadu už popáté. „Vloni zjara jsme pokládali závlahu, ta stála 200 tisíc korun, na podzim jsme dávali zeminu, hnojivo a zasadili trávu. Závlahu naštěstí divočáci nepoškodili. Škody jdou do statisíců a nikdy nevíte, kdy se to stane příště. Ze čtvrtka na pátek prasata rozorala celou plochu,“ popsal problém starosta Sazené Petr Knoflíček.

Největším úskalím je fakt, že fotbalové hřiště se nachází v obytné zástavbě a je tím vyloučené z honitby. Nicméně Sazenští mají výjimku pro odstřel černé zvěře, kterou mohou využít až do dubna.

Poslední leč uspořádali myslivci na sále Starozámecké hospody v Hradečně.
Poslední leč uspořádali myslivci na sále Starozámecké hospody v Hradečně

„Když se tam pohybují lidé, je klid, protože divočáci cítí lidský zápach a nejdou tam. Jakmile tam ale nikdo není, naběhne na plochu až dvanáctičlenná skupina zvířat. Největším lákadlem jsou pro ně žížaly, kterých je na hřišti velké množství. Chodí sem na ně po půlnoci i rybáři. Domluvili jsme se proto s myslivci, že v nejbližších hodinách půjdou na čekanou a zajistí odstřel prasat,“ dodal starosta Knoflíček.

Podle jeho slov se v honitbě v okolí obce nachází desítky divočáků, kteří rozorávají i pole kolem. „Ty, o kterých víme, mají pelechy v lokalitě Na Horách a u Nové Vsi. Uvažovali jsme i o oplocení, jako to udělali v Dřínově na Mělnicku, kde je to přišlo svépomocí na 600 tisíc korun. To si při našem rozpočtu dovolit nemůžeme. Na všechno máme ročně maximálně 4,5 milionu korun. Nicméně se pokusíme žádat o nějakou dotaci na ochranu proti černé zvěři," uzavřel starosta.