Kvasnice prospívají růstu i imunitě

S moderním věkem a příchodem minerálních hnojiv se na blahodárné účinky některých speciálních organických životabudičů pro rostliny trochu pozapomnělo. V poslední době si však pěstitelé rajčat znovu ověřili, že hnojení kvasnicemi se v účinnosti vyrovná chemickým přípravkům; a v některých případech dokonce může být i účinnější.

„Ve skutečnosti jsou kvasnice skvělý růstový stimulant i biologicky aktivní a neškodný doplněk, který aktivuje imunitní systém rostlin,“ píše informační a vzdělávací zahradnický portál Gardenlux.


Nahrává se anketa ...

Kvasinky obsažené v kvasnicích posilují rostliny, urychlují jejich růst a zvyšují výnos. Jsou nabité mnoha životně důležitými vitaminy a minerály, včetně fosforu a draslíku, které jsou klíčové pro optimální růst rostlin.

Hnojivo z kvasnic neúčinkuje jen na rajčata, ale i na okurky nebo květiny. „Prospívá orchidejím, hortenziím, levanduli, spathiphyllu a kapradinám. Použití kvasnicového hnojiva činí tyto rostliny odolnějšími vůči škůdcům a jejich rychlost růstu se výrazně zvyšuje,“ upozorňuje zpravodajský portál britské Asociace dodavatelů a služeb Essa News.

Navíc se ukázalo, že roztok z kvasnic může ochránit rostliny proti plísním a škůdcům, takže je možno jej využít jako funkční náhradu insekticidů, herbicidů nebo fungicidů. „Kvasinky na povrchu rostliny mají tendenci konkurovat ostatním organismům,“ vysvětlují odborníci.

Droždí a jeho vliv na rostliny se stalo i předmětem vědeckých zkoumání. V roce 2020 byla zveřejněna studie s názvem Rostlinné biostimulační účinky pekařských kvasnic a selenu na rajčata prostřednictvím listového hnojení.

Výzkumníci vycházeli z toho, že selen je jedním z mikroelementů, který může zajistit optimální vývin rostlin. Zároveň je však jeho fyziologické rozpětí velmi úzké, takže předávkování selenem výnos plodin snižuje. Když však k hnojivu selenem přidali glycinbetain, jehož dostupným zdrojem je právě vináza z pekařských kvasnic (BYV), negativní účinky selenu se snížily a příznivé účinky se zvýšily.

„Skleníkový experiment ukázal, že přídavek BYV a selenu zvyšuje počet plodů rajčat v ,extra' prodejní třídě,“ uvádí studie.

close Organická hnojiva jsou stále oblíbenější. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Organická hnojiva jsou stále oblíbenější.

Jak kvasinky působí na rajčata

Kvasinky obsahují prospěšné bakterie, které se v teplé a vlhké půdě okamžitě začnou energicky množit. Kvasnicovou zálivku proto můžete použít pouze tehdy, když je půda dostatečně prohřátá. V chladu bakterie nefungují.

„Poprvé se droždí jako hnojivo používá ve fázi vysazení rajčat, pak tři týdny po vysazení sazenic, a až se objeví první květy, rostliny znovu přihnojte,“ nabádá Gardenlux.

Proč kvasnice prospívají rostlinám

 • Obsahují bílkoviny, stopové prvky, aminokyseliny a organické železo, tedy prvky pro rostliny nezbytné.
 • Je to bezpečný a ekologický produkt. Takto hnojenou zeleninu můžete bezpečně dávat i malým dětem.
 • Hnojení kvasnicemi pomáhá zlepšit mikroflóru půdy, kvasinkové bakterie potlačují škodlivé mikroorganismy.
 • Organické hnojivo můžete použít v různých fázích vývoje zeleniny. Rostliny se rychleji adaptují a daří se jim venku i uvnitř.

Vzhledem k tomu, že droždí se k hnojení rajčat a okurek používá již dlouho, existuje mnoho ověřených receptů. V některých z nich se používají pouze kvasnice, do jiných se přidává pšenice, kopřiva, chmel, zkvašené slepičince a cukr. Existují i ​​recepty založené na použití černého chleba.

Rozumným hnojením pomocí droždí rostlinám ani zahradě žádnou škodu nezpůsobíte. „Zahrádkáři by měli pamatovat pouze na to, že kvasinky okyselují půdu,“ podotýká Gardenlux.

Jak se projeví hnojivo z kvasnic

 • Rajčata rychle rostou a mají silný kořenový systém, což má pozitivní vliv na jejich výnos.
 • Rostliny se stávají odolnějšími vůči stresu, a to i za nepříznivých podmínek.
 • Imunita rostlin se zvyšuje, při zasazení do země rajčata lépe zakořeňují.
 • Rostliny hnojené kvasnicemi méně trápí choroby a škůdci.

Biohnojivo vaše zelenina ocení:

Příprava hnojiva z droždí

Roztoky na hnojení rajčat se připravují ze suchého i čerstvého droždí. Jako každé hnojivo i tento produkt vyžaduje správné poměry surovin i dávkování.

Hnojivo pro deset rostlin

Co budete potřebovat

 • 200 gramů obyčejného droždí
 • 1 litr teplé vody

Postup:

Droždí zalijte teplou vodou. Pokud používáte chlorovanou vodu, nechte ji odstát. „Použijte nádobu o obsahu větším než jeden litr, protože kvasinkové bakterie se začnou množit a objem tekutiny se zvětší,“ radí web Gardenlux.

Kvas se louhuje alespoň tři hodiny, pak se nalije do kbelíku a doplní se teplou vodou na deset litrů. Tato dávka vystačí pro deset rostlin.

Roztok se opatrně nalije ke kořenům rostlin. Je lepší jej používat ráno nebo večer. Připravený roztok musí být spotřebován v den, kdy byl namíchán.

Hnojivo na sazenice

Co budete potřebovat

 • 10 g suchého droždí
 • 2 polévkové lžíce cukru
 • 10 litrů teplé vody

Postup:

Smíchejte a nechte směs odstát. Kvašení trvá tři hodiny. Nádobu je nejlepší umístit na slunce. Během kvašení musí být nádoba uzavřena víkem. Výluh se pak zředí teplou vodou v poměru 1:5. Několik dní po ošetření se sazenice rajčat znatelně zvětší, listy zhoustnou a získají sytější barvu.

Odleželé kvasnicové hnojivo

Co budete potřebovat

 • 50 gramů čerstvého droždí
 • půl šálku cukru
 • 5 litrů vody

Postup:

Droždí posypeme cukrem a necháme dvě hodiny na suchém místě. Poté zalijeme vodou a směs necháme týden na suchém a tmavém místě. Po týdnu je hnojivo zcela aktivní a připravené k použití. Koncentrát před použitím nařeďte vodou v poměru 1:6

Aplikujte tento roztok maximálně jednou za dva týdny. „Při důsledné aplikaci uvidíte, že vaše rajčata rostou rychleji a produkují úrodu jako nikdy předtím. Tento způsob hnojení je zcela bezpečný a ekologický. Díky tomuto přístupu mohou rajčata prospívat přirozeně, bez jakýchkoli chemikálií,“ uvádí portál Essa News.

Díky vysoké aktivitě bakterií se z půdy při hnojení kvasnicemi může rychle vyplavovat draslík a vápník. Časté používání kvasinek v zahradě může způsobit, že půda bude tvrdá, organicky chudá a bude se obtížně obdělávat. „Proto před výsadbou aplikujte do půdy organická hnojiva a k ochraně proti vyplavování užitečných prvků použijte dřevěný popel. Pokud použijete kvasnicový roztok, pak druhý den posypte zalitou zeminu popelem,“ radí web pro farmáře Farms-en.desigusxpro.

Hnojivo na bázi kvasnic a dřevěného popela

Toto hnojivo nahradí nedostatek draslíku v půdě.

Co budete potřebovat:

 • 1 kilogram obyčejného droždí
 • 5 litrů teplé vody
 • 2 kilogramy dřevěného popela
 • 0,5 kilogramu cukru

Postup:

Do vody přidáme rozdrobené droždí, cukr a popel. Směs se důkladně promíchá, aby se zabránilo tvorbě hrudek, a poté se tři hodiny louhuje. Koncentrát se ředí vodou 1:10.

Ošetření na list

Ošetření na list je určeno k ochraně rostliny před chorobami a škůdci. Hodí se k němu i přípravek vyrobený z kvasnic. „Pozorování ukázala, že účinné látky tohoto přípravku chrání rajčata před plísní,“ uvádí portál pro farmáře Farms-en.desigusxpro.

Co budete potřebovat:

 • 100 gramů droždí
 • 1 litr teplého mléka
 • 30 kapek jódu

Mléko a droždí se smíchají, a poté se nechají několik hodin na teplém místě. Koncentrát se zředí vodou tak, aby celkový objem byl 10 litrů, a pak se do něj přidá jód. Keříky důkladně postříkejte roztokem. Ošetření se provádí dvakrát za sezonu: před kvetením a předtím, než rajčata začnou plodit.

Nechte se  inspirovat i dalšími tipy pro vaši zahrádku. Najdete je v nabídce článků níže.