Mladé sazenice rajčat potřebují dostatečnou zálivku, aby se u nich vytvořil hluboký kořenový systém. Zaléváme je pomalu a důkladně, dostatečně dlouho. Čím je rostlina starší a má vyvinutější kořenový systém, tím bude odolnější, a to i vůči suchu.

Zalévejte půdu, ne listy

Když se chystáte na závlahu rajčat, mějte na paměti důležitou poučku: zalévejte půdu, nikoliv listy. 

„Může být dokonce vhodné rostlinu odspodu zčásti odlistit, jakmile dosáhne určité výšky. Odstraněním listů až do 40 centimetrů nad zemí zajistíte, že se na listy během zavlažování voda nedostane.“

Zdroj: Bloomling

„Nikdy, nikdy, za žádných okolností nezalévejte rostliny shora,“ varuje zahrádkářský web Bloomling.

Pokud rajčata zaléváte shora, voda nedopadne do půdy, kde je potřebná, ale zůstane na listech. Z nich se buď vypaří, což vašim rostlinám nepomůže, nebo na nich zůstane, takže listům hrozí spálení slunečními paprsky, případně plísňové choroby, k nimž jsou rajčata náchylná.

Zaléváním rajčat shora z rostliny navíc spláchnete postřik, který jste použili jako ochranu proti škůdcům či plísním.

Jak tedy rajčatům dodávat vodu? Vždy zavlažujte půdu kolem rostlin, stonku se však vyhněte.

Tipy pro pěstování rajčat:

| Video: Youtube

Zalévejte pomalu a hluboko

Když rajčata zalejete velmi rychle velkým množstvím vody, má zálivka spíš tendenci odtékat po povrchu, než aby pronikla do půdy a dostala se ke kořenům, kde je jí zapotřebí. Proto zalévejte pozvolna.  „Pomalým zavlažováním plně nasytíte všechny části půdy – nejen povrch,“ píše na rajčata specializovaný web Tomato Bible.

Voda by se měla vsáknout do půdy a zemina by měla být vlhká do hloubky 15 až 20 centimetrů, což podporuje růst kořenů. Aby lidé nemuseli trávit hodiny pomalým zaléváním, web doporučuje na zahradu instalovat kapkový závlahový systém.

Zalévejte s mírou

Zalévejte jen tehdy, když to vaše rajčata opravdu potřebují, nejlépe když horní dva centimetry půdy vyschnou. Předejdete tak podmáčení půdy. Kořeny potřebují vzduch, takže pokud budou dlouhodobě utopené ve vodě, moc jim to nepomůže.

„První nápovědou, která vám prozradí, jestli rajčata náhodou nepřeléváte, je bláto u kořenů. Bláto příliš zpevní hlínu a ke kořenům se pak nedostává dostatečné množství vzduchu,“ informuje specializovaný web Dům a zahrada. Příliš mnoho vody navíc může z půdy vyplavit důležité živiny.

close Zalévejte jen tehdy, když to vaše rajčata opravdu potřebují, nejlépe, když horní dva centimetry půdy vyschnou. info Zdroj: Deník/František Berger zoom_in Zalévejte jen tehdy, když to vaše rajčata opravdu potřebují, nejlépe, když horní dva centimetry půdy vyschnou

Důležitým indikátorem vláhy jsou i listy. „Pokud rostlina během dne vypadá bezvládně, není to důvod k obavám. Často totiž jde o ochranný mechanismus, jak zmenšit plochu vystavenou slunečním paprskům a omezit tím odpařování. Nejdůležitější je, jak rostlina vypadá večer po západu slunce. Když listy uvadají a opadávají, rostlina potřebuje vodu,“ uvádí Bloomling.

Zalejte ji však až druhý den ráno.

Zalévejte ráno

Kdy rajčata zalévat? Ideální je ranní zálivka, kdy ještě není tak teplo a voda má čas se vsáknout. Zálivka uprostřed dne vede k tomu, že se voda odpaří rychleji a nemusela by se dostat ke kořenům. Večerní zálivka zase nestihne vyschnout, a pokud zasáhne stonky či listy, hrozí jim plíseň.

Stejně jako všechny ostatní rostliny mají rajčata nejraději dešťovou vodu. Pokud právě není k dispozici, udělá jim dobře i voda odstátá, která se teplotou blíží teplotě vzduchu.

Plody rajčat jsou šťavnaté, takže během svého vývoje potřebují dostatek vody. „V době závěrečného dozrávání by však mohlo příliš mnoho vody způsobit praskání slupky,“ upozorňuje Tomato Bible. Omezení zálivky v této době může navíc chuť rajčat zvýraznit.

Mulčujte okolní půdu

Mulčování má dlouhý seznam výhod, ale hlavní výhodou je v tomto případě zadržování vlhkosti. „Asi pěticentimetrová vrstva mulče kolem rajčat zabraňuje odpařování vody,“ vysvětluje Tomato Bible.

Čím pomáhá mulč?
• reguluje vlhkost
• uvolňuje do půdy důležité živiny
• při volném smíchání s vrchní vrstvou půdy podporuje provzdušnění půdy
• chrání před vypařováním a zajišťuje, že budete moci zalévat méně často

Mulčování také působí jako půdní izolátor, protože udržuje půdu chladnou v extrémně horkých dnech a naopak teplejší, když je na začátku a na konci sezony chladno, takže chrání rostliny před výkyvy teploty.

Jako mulč můžete použít štěpku, ale také materiál, který najdete na své zahrádce: kompost, posekanou usušenou trávu, slámu nebo nadrcené suché listí.

„Jakmile se mulč použitý u rostlin začne rozkládat, vmíchejte jej zpět do půdy,“ radí web.