CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
Proč lidé na Endiaron spoléhají
Dříve běžný lék, který obsahovala téměř každá domácí lékárnička, se stal nedostatkovým zbožím. Mnoho lidí na Endiaron spoléhalo kvůli unikátnímu obsahu aktivních látek, které mají během užívání pozitivní vliv na zdraví střev, zachovávají jejich rovnováhu a zároveň neovlivňují střevní mikroflóru.
Endiaron sice není účinný na virové průjmy, kampylobakteriózu (závažné průjmové infekční onemocnění; pozn. red.) nebo salmonelózu, ale pomáhá při akutních a chronických průjmech či při střevních potížích vzniklých po užívání antibiotik.
„Výjimečnost Endiaronu spočívá v tom, že obsahuje účinnou látku cloroxin, která má dezinfekční účinek. Působí na zastavení množení a růstu bakterií, hub, plísní a kvasinek. Je také bojovníkem proti stafylokokům, streptokokům nebo trichomonádám,“ uvedl Deník v dřívějším článku V Česku chybí Endiaron, v lékárnách došel.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) Endiaron vyhodnotil jako obtížně nahraditelný, protože v tuzemsku není registrován žádný jiný lék se stejnou účinnou látkou.
Nahrává se anketa ...
Lékaři i lékárníci pacientům sice poradí, jaký jiný lék by jim mohl s řešením střevních problémů pomoci, ale pokud nejde o velmi úporné průjmy, je možné zkusit také bylinnou léčbu.
„Z bylinek bych na průjem doporučila mochnu nátržník, k tomu heřmánek, řepík, měsíček, dostatek tekutin a uvařit mrkev a rýži,“ poradila už dříve čtenářům Deníku bylinkářka Hana Binková z Bítovan na Chrudimsku.
Jednou z velmi účinných bylin, která se k léčení střevních chorob používá už po staletí, je také rdesno hadí kořen.
Účinky rdesna znali už staří léčitelé
Rdesno hadí kořen (latinsky Bistorta major) možná nemá úplně vábivý název. Vyznačuje se však krásnými něžně růžovými květy a hlavně velkým množstvím zdravotních účinků.
V léčitelství bylo rdesno známé především jako protilátka při hadím uštknutí. Dále pak bylo využíváné jako prostředek k zastavení krvácení, při úplavici, choleře a dalších chorobách.
Rostlina získala jméno podle svého bizarně krouceného kořene, který vypadá jako had stočený do klubíčka. Kvůli tomu lidé kdysi věřili, že je kořen uchrání před hadím uštknutím.
„Rdesno hadí kořen přirozeně roste na severní polokouli; včetně severní Anglie, jižního Skotska, Severního Irska, severní Evropy, Sibiře, Japonska a západní Asie až po Himaláje,“ uvádí bylinkový web Mudbrick Herb Cottage.
„Díky svým dekorativním květům je přírodním lákadlem pro motýly a včely. Nejčastěji se pěstuje jako okrasná zahradní a hraniční rostlina (tvořící hranici mezi různými částmi zahrady; pozn. red.),“ dodává server.
U nás lze rdesno hadí kořen najít hlavně ve vyšších polohách, v nížinách jen zřídka. Na jižní Moravě a v jižních Čechách je pak hledání zcela zbytečné – tam se vůbec nevyskytuje.
„Roste na vlhkých horských loukách, slatinách a černavách (vápnité slatiny; pozn. red.), v pásmu od podhůří až do subalpínského stupně. Kvete od května do srpna,“ vysvětluje český botanický server Botany.
Rdesno hadí kořen obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Najdeme v něm flavonoidy, minerální látky, třísloviny, saponiny, sliz, šťavelany a řadu vitaminů.
Rdesno na Šumavě:
Jak působí rdesno hadí kořen
Velká část tradičních léčivých účinků rdesna hadího kořene byla odvozena z vysokého obsahu kyseliny tříslové v kombinaci s přítomností kyseliny gallové, gum a škrobů. „Třísloviny mohou pomoci léčit nejen průjem, ale také podráždění úst a krku snížením zánětu,“ uvádí farmaceutický web RxList.
Podle botanického webu Botanical je kořen rdesna jedním z nejsilnějších svíravých léků v rostlinné říši. Lze jej s výhodou použít všude tam, kde je vyžadována svíravost – tedy například při průjmu.
„Ačkoli jeho použití bylo ve velké míře nahrazeno jinými látkami, je prokázáno, že je vynikající při průjmu, úplavici, choleře a všech dalších střevních potížích. Velmi užitečné je i při léčbě hemoroidů,“ píše Botanical.
Dávným léčitelům daly za pravdu výsledky studie s názvem Protiprůjmové a antispasmodické účinky oddenků Polygonum bistorta z roku 2015, kterou vypracovali asijští vědci.
Zkoumání mělo poskytnout farmakologický základ pro lidové použití rdesna při průjmu. „Tato studie ukazuje, že rdesno hadí kořen má protiprůjmové a protikřečové účinky,“ oznámili výzkumníci.
Podle některých odborníků se rdesno svými účinky vyrovná Endiaronu. Jeho velkou výhodou přitom je, že se dá používat dlouhodobě.
K vnitřnímu užívání slouží nálev nebo prášek, který se podává na špičku nože. „Čajová lžička mletého kořene rozmíchaná v šálku vroucí vody se může podle potřeby volně vypít,“ uvádí web Botanical.
Odvar má mnohem silnější účinek, proto se užívá po lžících. „Vyrábí se z 30 gramů rozdrceného kořene uvařeného v jednom litru vody,“ píše Botanical. Při průjmu se podává jedna polévková lžíce každé dvě hodiny.
SHRNUTÍ:
- Rdesno hadí kořen je jedním z nejsilnějších svíravých léků v rostlinné říši. Této vlastnosti lze využít i při léčení střevních potíží.
- Je prokázáno, že rdesno hadí kořen je vynikající při průjmu, úplavici, choleře a všech dalších střevních potížích. Velmi užitečné je i při léčbě hemoroidů.
- Podle některých odborníků se rdesno svými účinky vyrovná léku Endiaronu.
Všude kolem nás rostou i další zajímavé a prospěšné rostliny. Níže najdete více článků zaměřených na téma, jak upevnit své zdraví díky darům přírody.