Volný víkend, volný byt, nebo dokonce chata! Zatímco pro dnešní čtyřicátníky by to před dvaceti lety byl jasný pokyn k tomu, aby nakoupili spoustu piva, vína i něčeho tvrdého a pořádně zapařili, dnešní plus minus dvacátníky to neláká. Jasně, i mezi nimi se najdou lidé, kteří takový víkend řeší basou piv, ale trend vypadá jinak – pijí méně, a někteří z nich dokonce vůbec. Střídmost se ovšem projevuje i v jiných oblastech jejich života.

Alkohol. Ilustrační snímek
Češi pijí rádi a hodně. Účet za alkohol? Až sedm tisíc životů a 56 miliard ročně

Čím to je? Divoké devadesátky jsou dávno pryč a s tím se změnila i celková společenská nálada. Sociologové to připisují mimo jiné tomu, že současný svět je mnohem složitější a přibylo problémů, s nimiž se mladí lidé musí vyrovnávat. Jako spouštěč odlišného vnímání se často uvádí 11. září 2001, tedy den, kdy došlo k teroristickému útoku na Světové obchodní centrum. Po desetiletích klidu přibylo válek a konfliktů, teroristických útoků, objevila se masová migrace a hrozí globální změny klimatu. A to vše se do chování mladých lidí promítá.

Nežít jen pro víkend

Kondice 2021-02Kondice 2021-02Zdroj: měsíčník Kondice„Spousta dnešních teenagerů také na vlastní oči viděla destruktivní sílu alkoholu na svých rodičích. Ale rodiče jako negativní vzor nefungují jen v této rovině. Mladým se nelíbí jejich životní styl v duchu: ‚Přes týden dřu jako kůň, žiju pro víkend.‘ A zkouší na to jít jinak,“ popsala Chloe Cumbi, britská vědkyně a autorka knihy Generation Z, z čeho pramení zodpovědné chování mladých dospělých.

Jako generace Z se většinou označují lidé, kteří přišli na svět od poloviny devadesátých let do roku 2010. Víkend v jejich podání může zahrnovat trochu pití, ale také vyvařování dobrých jídel nebo rokování nad tím, jaký způsob vaření kávy je zrovna trendy. Z toho všeho pak vznikají fotky, které následně míří na sociální sítě. Právě sociálním sítím vědci rovněž přičítají velký vliv na to, proč a jak se generace Z chová.

„Dnešní teenageři jsou pod každodenním tlakem svých vrstevníků,“ přibližuje Cumbi. Roli hraje i prostá obava, že by se opilecké fotky nebo videa dostaly právě na sociální sítě, což by mohlo narušit těžce budovanou image.

Život pod kontrolou

Mezi generací Z se zrodil i trend nazvaný ‚straight edge‘, který hlásá naprostou abstinenci, nulovou toleranci vůči drogám nebo nevázané sexualitě. Motivace vyznavačů? „Výrazným motivem je potřeba sebekontroly,“ vysvětluje Pavla Řehulková, která se hnutím straight edge zabývala ve své bakalářské práci na Palackého univerzitě v Olomouci.

Hubněte psychologicky. Iva Málková
Dieta? Klidně si dejte gumové medvídky, ale ne celý sáček, radí odborník

Podle jejího výzkumu je generaci Z nepříjemné, jak návykové látky ovlivňují jejich chování. „Důležitým prvkem abstinence je právě zachovat si čistou mysl, nebýt čímkoli ovlivněn. Respondenti uváděli, že se jim nelíbilo, jak se pod vlivem návykových látek v minulosti chovali. Někteří zažívali i velké pocity studu. U těchto jedinců převládá odpor, někdy až obava z toho, že by byli ovlivněni nějakou látkou a nejednali posléze podle svého přesvědčení, zásad a podobně. Chtějí být za své chování zodpovědní,“ popisuje Řehulková.

Celý text o zodpovědné generaci Z najdete v aktuálním vydání magazínu Kondice. Kromě toho se v něm také dočtete:

* Jak vypadá trénink české boxerské hvězdy Fabiany Bytyqi
* Jak se vyrovnat s nástrahami zimního běhu
* Jak pomocí jídelníčku vyladit svůj intimní život.
* Dozvíte se, jak se konečně zbavit věčně zmrzlých rukou
* Jak by měla vypadat ideální snídaně.
* A navrch pro vás máme návod, jak pomocí jógy vyladit tok energie v těle.